Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 121K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

Επισκέπτης
Δεν έχω δει το ΚΚΕ να παίρνει κάποια επίσημη θέση.Αντίθετα βλέπω αρκετούς υποστηρικτές του να χλευάζουν κάθε αντίδραση προς το όνομα Μακεδονία.
οταν ειχαν ερθει οι υπουργοι εξωτερικων της αμερικης στην ελλαδα,τα αριστερα κομματα ειχαν κανει διαδηλωσεις αποκαλωντας δολοφονους και τους καλουσαν να γυρισουν πισω στη χωρα τους γιατι ειναι ανεπιθυμητοι!!ο καρατζαφερης και το λαος που ηταν??????
ποια ειναι η γνωμη σου για τις αντιδρασεις αυτες??
 

Επισκέπτης
Πριν μιλήσετε για τον Ζουράρι καλό είναι να διαβάσετε για την ιστορία του , για τις γνώσεις του και για την πορεία του ως τώρα. Ευτυχώς που υπάρχουν πνευματικοί άνθρωποι σαν κι αυτόν στην Ελλάδα
το παλικάρι έχει αποβλακωθεί από το πολύ το τάκα τάκα.
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.534
Κριτικές
4
Like
2.028
Πόντοι
266
Πριν μιλήσετε για τον Ζουράρι καλό είναι να διαβάσετε για την ιστορία του , για τις γνώσεις του και για την πορεία του ως τώρα. Ευτυχώς που υπάρχουν πνευματικοί άνθρωποι σαν κι αυτόν στην Ελλάδα
Το ότι είναι γραφικός δεν του αναιρεί την ιστορία του και την πνευματικότητα του
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Και εγώ δεν ξέρω λεπτομέρειες...κάτι για ψευδοκράτος της Αθήνας και τέτοια...ούτε ο Ψωμιάδης δεν τον άντεξε και σηκώθηκε και έφυγε!

 Δεν ξερω και εγω λεπτομερειες,αλλα θα κοιταξω να μαθω τι ειπε..

 Αποψη μου ειναι οτι ο Κωστας Ζουραρις μπορει να ειναι ιδιοτυπος και ιδιοτροπος ,αλλα αγαπαει βαθεια την πατριδα και ειναι απο τους αριστους γνωστες της Ελληνικης Γλωσσας.

 Οσοι τον γνωριζουν απο τις εμφανισεις του στο χαζοκουτι,βιαζονται να τον κατηγορησουν ως μαλακα και γραφικο και δεν ξερω τι αλλο....

 Παιδια δεν ειναι ετσι ο ανθρωπος....τεσπα.

 Εκεινο που ειναι σιγουρο ομως ειναι οτι δεν συγκρινεται με την απυθμενη βλακεια του Νομαρχη-μαιντανου που αντι, ως εκ θεσεως να ντυθει καραγκιοζης(συγκεκριμενα Χατζιαβατης...) επελεξε να ενδυθει τον προστατη των φτωχων Ζορο ,ρολος που δεν συναδει με την εως τωρα παρουσια του.....
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Πριν μιλήσετε για τον Ζουράρι καλό είναι να διαβάσετε για την ιστορία του , για τις γνώσεις του και για την πορεία του ως τώρα. Ευτυχώς που υπάρχουν πνευματικοί άνθρωποι σαν κι αυτόν στην Ελλάδα
Εμείς κρίνουμε τις συγκεκριμένες βλακείες που ξεστόμισε!!!Αν είναι όποιος έχει γνώσεις να λέει ότι του κατέβει στο κεφάλι...
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Φέθρυ ευχομαι οι Θεοί να σου δώσουν όσα παραπάνω ΛΕΦΤΑ γίνεται.
Να φάς με την ψυχή σου και να σκάσεις.
Αφού από ότι φαίνεται το μόνο που σε νοιάζει είναι το στομάχι σου.
Δυστυχώς για σένα και την Θρησκεία σου-τον Οικονομισμό-
άλλη πλευρά του ιδίου νομίσματος του οποίου είναι ο Νεοφιλελευθερισμός,
και ευτυχως για εμάς τους υπόλοιπους
στην Ιστορία υπάρχουν και δυνάμεις υπέρτερες της σκατοπαραγωγής.
Αξίες-Αρχές και Ιδανικά και όχι ΛΕΦΤΑ.

 Χαιρε τομιτο...


 Και ενοιωθα μια μοναξια εδω.....
 

Xcp41

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
199
Like
0
Πόντοι
1
οταν ειχαν ερθει οι υπουργοι εξωτερικων της αμερικης στην ελλαδα,τα αριστερα κομματα ειχαν κανει διαδηλωσεις αποκαλωντας δολοφονους και τους καλουσαν να γυρισουν πισω στη χωρα τους γιατι ειναι ανεπιθυμητοι!!ο καρατζαφερης και το λαος που ηταν??????
ποια ειναι η γνωμη σου για τις αντιδρασεις αυτες??

Ο αντιαμερικανισμός διεκατείχε πάντα την αριστέρα.Τους αποκαλούσαν δολοφόνους όχι για το όνομα Μακεδονία και την αδιαφορία τους προς τα Ελληνικά συμφέροντα αλλά για πολέμους που έκαναν σε τρίτες χώρες.Κάλα όλα αυτά αλλά το θέμα είναι και τι γίνεται με την εξωτερική μας πολιτική
Το θέμα είναι τι αντιδράσεις έχει κάνει για την απαίτηση να διεκπαιρεωθούν τα Ελληνικά συμφέροντα.
Τώρα ποια είναι η επίσημη του στάση του ΚΚΕ?Εγώ το βλέπω αδρανή όταν πρόκειται για εθνικά συμφέροντα.
Δεν βλέπω τους φίλους το ΚΚΕ να φωνάζουν και να κατακρίνουν το ίδιο την τούρκικη κατοχή στην Κύπρο και την παραβίαση των δικαιώματων των Κυπριών αλλά και των Ελλήνων σε διάφορες μειόνοτητες.
Πιο πολύ σας βλέπω να ανχώνεσται για την μειονότητα των Τούρκων πχ στην Θράκη παρά για την μειονότητα των Ελλήνων στην Τουρκία.
 

Επισκέπτης
Το ότι είναι γραφικός δεν του αναιρεί την ιστορία του και την πνευματικότητα του
μου θυμίζει έναν γραφικό στο χωριό μου που από της πολλές σπουδές την ψώνισε και έκανε τον στρατηγό στην προκυμαία του λιμανιού.
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.534
Κριτικές
4
Like
2.028
Πόντοι
266
  Δεν ξερω και εγω λεπτομερειες,αλλα θα κοιταξω να μαθω τι ειπε..

  Αποψη μου ειναι οτι ο Κωστας Ζουραρις μπορει να ειναι ιδιοτυπος και ιδιοτροπος ,αλλα αγαπαει βαθεια την πατριδα

Αν αγαπάει την πατρίδα να μην την χωρίζει στα δύο.
Θυμάμαι ένα αρθρο που είχε γράψει στην σπορτταιμ όταν πήρε το κύπελλο ο παοκ από τον οσφπ (δεν θυμάμαι χρονολογία, ο τελικός ήταν στη Ν. Φιλαδέλφεια), ξέρασα, γέλαγα, και δεν πίστευα στα μάτια μου αυτά που διάβαζα, ούτε ο πιο καφρος οπαδός δεν θα έγραφε έτσι, είχε συζητηθεί πολύ θυμάμαι, αμ και εκείνα τα καραγκιοζιλίκια με το Βραχάτι και την απεργία πείνας...
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
 Αποψη μου ειναι οτι ο Κωστας Ζουραρις μπορει να ειναι ιδιοτυπος και ιδιοτροπος ,αλλα αγαπαει βαθεια την πατριδα και ειναι απο τους αριστους γνωστες της Ελληνικης Γλωσσας.
 Οσοι τον γνωριζουν απο τις εμφανισεις του στο χαζοκουτι,βιαζονται να τον κατηγορησουν ως μαλακα και γραφικο και δεν ξερω τι αλλο....

Χάίρε Gabadoo!Συμφωνώ πλήρως!
Μισό βιβλίο να διαβάσετε θεωρώ εξαιρετικά πιθανό να αλλάξετε άποψη
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Αν αγαπάει την πατρίδα να μην την χωρίζει στα δύο.
Θυμάμαι ένα αρθρο που είχε γράψει στην σπορτταιμ όταν πήρε το κύπελλο ο παοκ από τον οσφπ (δεν θυμάμαι χρονολογία, ο τελικός ήταν στη Ν. Φιλαδέλφεια), ξέρασα, γέλαγα, και δεν πίστευα στα μάτια μου αυτά που διάβαζα, ούτε ο πιο καφρος οπαδός δεν θα έγραφε έτσι, είχε συζητηθεί πολύ θυμάμαι, αμ και εκείνα τα καραγκιοζιλίκια με το Βραχάτι και την απεργία πείνας...

  Εγω σου μιλω για τα εργα του και τον κρινω βασει αυτων,εσυ μου μιλας για τηλεορασοπληκτη αποψη....

  Οσο για την σπορταιμ,πιστευω να του παραχωρεις το δικαιωμα να ειναι ποδοσφαιροφιλος με οτι αυτο συνεπαγεται....ακομα και χαζο.
 

chrysargos_is_satan

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2007
Μηνύματα
45
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Ας πάει κάποιος στους νομούς Φλώρινας, Καστοριάς, Πέλλας και Ημαθίας να δει με τα μάτια του τους ντόπιους πληθυσμούς στην πλειοψηφία τους (δεν μιλάμε για μειονότητα) τι γλώσσα μιλάνε μεταξύ τους. Εκτός αυτού οι Σλάβοι που αυτοαποκαλούνται Μακεδόνσκι δεν είναι σέρβικης καταγωγής αλλά βουλγάρικης (δείτε και την παραδοσιακή στολή εκεί των κοριτσιών με το κόκκινο τριαντάφυλλο - καθαρά βουλγάρικο έθιμο). Η Μακεδονία της Ελλάδας είναι τίγκα στους Σλαβομακεδόνες (που επισήμως χαρακτηρίζονται ως Έλληνες δίγλωσσοι). Ας το κοιτάξει λίγο η Πολιτεία. Το πρόβλημα με το μακεδονικό είναι πολύ πιο περίπλοκο.
 

Επισκέπτης
Εμείς κρίνουμε τις συγκεκριμένες βλακείες που ξεστόμισε!!!Αν είναι όποιος έχει γνώσεις να λέει ότι του κατέβει στο κεφάλι...
με της μαλακίες που έλεγε σήμερα θα έχουν άδικο αύριο να βγουν οι Σκοπιανοί και να λένε ότι η Ελληνική κυβέρνηση έχει εγκαταλείψει τους αδελφούς Μακεδόνες της Θεσσαλονίκης?
και μετά λένε όλοι οι ακροδεξιοί ότι η αριστερά δίνει χέρι βοήθειας προς τους Σκοπιανούς.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.900
Πόντοι
366
  Δεν ξερω και εγω λεπτομερειες,αλλα θα κοιταξω να μαθω τι ειπε..

  Αποψη μου ειναι οτι ο Κωστας Ζουραρις μπορει να ειναι ιδιοτυπος και ιδιοτροπος ,αλλα αγαπαει βαθεια την πατριδα και ειναι απο τους αριστους γνωστες της Ελληνικης Γλωσσας.

  Οσοι τον γνωριζουν απο τις εμφανισεις του στο χαζοκουτι,βιαζονται να τον κατηγορησουν ως μαλακα και γραφικο και δεν ξερω τι αλλο....

  Παιδια δεν ειναι ετσι ο ανθρωπος....τεσπα.

  Εκεινο που ειναι σιγουρο ομως ειναι οτι δεν συγκρινεται με την απυθμενη βλακεια του Νομαρχη-μαιντανου που αντι, ως εκ θεσεως να ντυθει καραγκιοζης(συγκεκριμενα Χατζιαβατης...) επελεξε να ενδυθει τον προστατη των φτωχων Ζορο ,ρολος που δεν συναδει με την εως τωρα παρουσια του.....

Και εκείνοι που τον γνωρίζουν από ΠΟΛΥ παλιά έχουν την ίδια ακριβώς γνώμη, για να μην πω  ακόμη χειρότερη.

Ο άνθρωπος (που λες και εσύ) είναι το τέλειο παράδειγμα του "φτερού στον άνεμο"...

Από το Παρίσι της Vincennes και την παρέα του Πουλαντζά και του Ελεφάντη  στην Κεντρική Επιτροπή του ΚΚΕ (εσ) την μεταπολίτευση και απόστολος της ανανέωσης.
Μετά αναλαμβάνει εργολαβικά τον Θουκυδίδη για να γίνει υποψήφιος του ΚΚΕ σε 2 εκλογικές αναμετρήσεις και παράλληλα φανατικός ΠΑΟΚτζής και τηλεοπτικός μαϊντανός.

Για να καταλήξει ως ο άρχοντας του Βραχασίου και μπροστάρης του αγώνα για την κοινοτικοποίηση (δικός μου όρος) ενάντια στον Καποδίστρια και την προγονολατρία.

Με την ύψιστη πνευματική του συνεισφορά και το απαύγασμα της ελληνορθόδοξης ιδεολογία την κατάθεση για τον Γιωτόπουλο:
Είναι ένας ευπατρίδης με μία εσωτερική ευγένεια, με μία εκπληκτική ευλάβεια και σεβασμό σε ορισμένα πράγματα που συνιστούν τον ελεύθερο άνθρωπο.

Και επίσης για την ληστεία της 17 Νοέμβρη στα ΕΛΤΑ:
Δ. ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ: Και μια άλλη ληστεία έγινε στα ΕΛΤΑ................... Όχι. Σας ρωτώ όμως εσάς κατευθείαν, θέλω να μου πείτε, εσείς πώς αξιολογείτε αυτή την πράξη.
Κ. ΖΟΥΡΑΡΙΣ: Κύριε συνήγορε το έχει κάνει αυτό η ελληνική ιστορία. Δόξα ο Θεός είμαστε 3.000 χρόνια και επιμένουμε να υπάρχουμε. Ο Νικηταράς ο τουρκοφάγος πώς ανανέωνε τις εφοδιοπομπές του, ο Καραϊσκάκης από πού εύρισκε τα χρήματα;


Εμ, βέβαια τώρα που είναι χρήσιμος ο Ζουράρις για τον εθνικιστικό οχετό, όλα ξεχνιούνται.

Ρε εσείς, Gabadoo και Tomito, για διάβαστε καλλίτερα τον αδελφό του. Μπορεί και αυτός να είναι ο πιό σωστός και μέσω της ανανέωσης του μουσακά σε στυλ nouveau cousine η μόνη οδός για την εθνική υπερηφάνεια, την ήττα της παγκοσμιοποίησης και την μοναδικότητα και την διατήρηση της Ελληνικής φυλής.


 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Το "Λόγοι Οβρίμων Καταδρομών" που έχω ξεκοκαλίσει είναι εξαιρετικό Βολταίρε.
Και επιτέλους ασχολήθηκε κάποιος Έλληνας με τον Θουκυδίδη, μακάρι να ήντουσαν περισσότεροι.
Οι διαδρομές του σε οργανώσεις που αναφέρεις και δεν έχω λόγο να αμφισβητισω δεν με συγκινούν.
Ούτε ο πρώτος ουτε ο τελευταίος είναι.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το "Λόγοι Οβρίμων Καταδρομών" που έχω ξεκοκαλίσει είναι εξαιρετικό Βολταίρε.
Και επιτέλους ασχολήθηκε κάποιος Έλληνας με τον Θουκυδίδη, μακάρι να ήντουσαν περισσότεροι.
Οι διαδρομές του σε οργανώσεις που αναφέρεις και δεν έχω λόγο να αμφισβητισω δεν με συγκινούν.
Ούτε ο πρώτος ουτε ο τελευταίος είναι.

Για εμένα πάλι είναι η εθνικ- φρικοτραντίσιοναλ εκδοχή του βέλτσου- πίσω από πολύπλοκες διατυπώσεις προσπαθεί να καλύψει την απόλυτη σύγχυση στη σκέψη του και τις θέσεις του, οι οποίες δείχνουν ότι πρόκειται για άνθρωπο που θα έκανε τα πάντα για να ασχολούνται οι άλλοι μαζί του...

Και επειδή και εγώ λατρεύω το Θουκυδίδη, κανείς δεν έδωσε στο ζουράρι το μονοπώλιο της ερμηνείας του ούτε και να το χρησιμοποιεί για να "νομιμοποιεί" τις τουλάχιστον εκκεντρικές και με σαφές έλλειμα λογικής απόψεις του...
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
ρε, επειδή κάποιος έχει γράψει ένα ή δύο ή πενήντα χρήσιμα βιβλία, αυτό τον νομιμοποιεί να κάνει και να λέει ό,τι μαλακία θέλει?
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Θα συμφωνούσα απόλυτα με αυτό που γράφεις αν αντικαθιστούσες τη λέξη "Πολλοί" στην αρχή της φράσης με τις λέξεις "μια ανιστότητη μειοψηφία με αδιευκρίνιστα κίνητρα"...

Εκτός αυτού, εξομοιώνεις με τρόπο ανεπίτρεπτο θύτη και θύμα...
Οι κομιτατζήδες δεν πήγαν στη Μακεδονία για να θαυμάσουν τις ομοφιές της αλλά στα πλαίσια πολιτικής εθνοκάθαρσης του ελληνικού στοιχείου...
Ο Π. Μελάς πολέμησε αυτήν την πολιτική και τα υποτιθέμενα "εγκλήματά" του δεν ήταν παρά άμυνα στην προσπάθεια αφελληνισμού της Μακεδονίας...
Κάπου εκεί συναντώνται και οι απαρχές του "μακεδονισμού" από τους σλάβους, ενδεικτικό της προσπάθειάς τους να αποσπάσουν την Μακεδονία όχι μόνο με τη βία (διότι πήραν τα @@ και του Μελά και του ελληνικού στρατού δις) αλλά και με περιέργες εθνολογικές κατασκευές...

Καλά τα κοψίδια χθες;
Επι του πολιτικού: 'Ετσι είναι αν έτσι νομίζετε. Η γνωστή φράση του Πιραντέλλο, την οποία και εσύ χρησιμοποίησες χτες.
Δεν επιθυμώ να έρθω σε αντιπαράθεση προς την πολύ προσεκτικά και αμυντικά διατυπωμένη άποψή σου, η οποία κατ' ουσίαν με δικαιώνει, μιας και το μόνο που παραδέχεσαι οτι διαφοροποιεί τον Παύλο Μελά (τον έλληνα κομιτατζή) απο τους Βούλγαρους ομολόγους του είναι τα ...ευγενή κίνητρα.

Επι του γαστρονομικού: Ήταν εξαιρετικά τα κοψίδια χτες. Αν θες, σε pm σου δίνω τη διεύθυνση, άξιζε πραγματικά τον κόπο.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
  Δεν μπορεις να πεις παραπανω γιατι δεν ξερεις να πεις...η δεν σου τα εχουν κατηχησει....η δεν ξερεις Ιστορια.Διαλεξε και παρε.

  Οπωσδηποτε το "δεν συμφωνω" ετσι απλα οπως το δηλωνεις και με στομφο,απλα καταδικνυει την ασχετοσυνη σου επι του θεματος...Φιλικα το λεω...

  Προτιμω να ειμαι "εθνοκεντρικος" με την εννοια που δινεις εσυ(οχι εγω) παρα διεθνιστης και πουτσες μπλε...Ξερεις εσυ,ειναι αυτοι που προτιμουν η Ελλαδα να ειχε συνορα στα Παλαιοφαρσαλα(αλλωστε το ποσταρες ως θεση σου κανα δυο σελιδες πριν),γιατι απεχθανονται την θεα του αιματος που απαιτειτο για να μεγαλωσει και να φτασει εκει που ειναι σημερα....Μωρε τι μας λες;Και ειναι θεση αυτη;
Μικρη Ελλας αλλα εντιμος ενα πραμα ,δηλαδη;
Για να παραφράσω τη φράση σου:
Ναι, προτιμώ (και γουστάρω) να είμαι διεθνιστής, παρά εθνοκεντρικός και πούτσες μπλε.
Αν τραβάς κάποιο ζόρι, τράβα το.
Αν δεν καταλαβαίνεις τη θέση μου, δικό σου το πρόβλημα.
Σπέκουλες με τα σύνορα όχι σε μένα, που έχω γράψει επανειλημμένα οτι όποιος ονειρεύεται αλλαγή των συνόρων σήμερα που όλα είναι εύφλεκτα είναι η ηλίθιος η πολιτικά επικίνδυνος.
Και αν γουστάρεις ντε και καλά τη θέα του αίματος, δώσε το δικό σου. Και για πάρτη σου όσα Αργυρόκαστρα και  κόκκινες μηλιές κερδίσεις.
Συνεννοηθήκαμε;
Φιλικά, εννοείται.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom