Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 117K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Pireotis

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2007
Μηνύματα
218
Like
0
Πόντοι
1
Εν ξερω οτι η μοναδικη θρησκεια μου ειναι η αποριψη ολων των θρησκειων.  :dancing:

Εκτος της αρχαιωτερας την λατρεια του Μαμμωνα εξου και η εξελιξη του αρχαιωτερου των επαγγελματων
:tits2: :tits2: :tits2:

Παραλλαγες αυτης απληστες, αμμεσες η εμμεσες, που μπορει να δανειζωνται προσωπεια διαφορα με ονοματα του εκαστοτε δηθεν ηγετου εν την εξελιξη ομως η βασικη θεοτης ο Μαμμων παραμενει ο μονος  και ατρωτος θεος.
Γιατι ο Μαμμων ειναι ο παραδεισος ο ιδιος που αργα η γληγορα εκπληρωνοντας τους ορους του συμβολαιου θα σου παρεχει απο την ατερμωνη γλυκα της αιωνιας πουλοτραβηκτικης Νιρβανα μεχρι βουτηγμενος στα μελια και στα ρυζια με λογις παρθενακια
:dancing: :dancing: :dancing: για ποιο ζωικα γουστα,κατι εχει για ολους.

Πιστευω η ποιο καταλληλη για μενα ειναι ο Ιδουαισμος, που λεει οτι ποιος ξερει τι θα γινει επανω κοιτα να την τουλωσεις κατω και μετα βλεπουμε, κατι σαν το 5 και στο χερι.  :dancing: :dancing: :dancing:



 



 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
3. Πιστεύετε ὅτι πρέπει νά ὑπάρξει διαχωρισμός Ὀρθόδοξης Ἐκκλησίας καί Κράτους; Καί ἄν πρέπει, μέ ποιόν τρόπο μπορεῖ αὐτή νά ἐπιτευχθεῖ καί σέ ποιούς τομεῖς;

Ἀπάντηση:
Για τους Οικολόγους Πράσινους το βασικό είναι η διασφάλιση της θρησκευτικής ουδετερότητας και του εγκόσμιου χαρακτήρα της πολιτείας, ώστε να μπορεί να ανήκει εξίσου σε όλους τους πολίτες χωρίς διακρίσεις. Για το θέμα αυτό σημειώνουμε στο πρόγραμμά μας ότι:  "Ο χωρισμός Κράτους - Εκκλησίας είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την αναβάθμιση της ποιότητας της δημοκρατίας στη χώρα. Κατοχύρωση της ελεύθερης έκφρασης όλων των θρησκευτικών πεποιθήσεων. Η παιδεία να είναι ανεξάρτητη από τις σκοπιμότητες της εθνικής και θρησκευτικής διαπαιδαγώγησης".

Για τους Οικολόγους Πράσινους
Γιάννης Παρασκευόπουλος
Εκπρόσωπος Τύπου

Περισσότερα www.authorway.com/SMF/index.php?page=243]εδώ[/url]
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.917
Κριτικές
14
Like
3.693
Πόντοι
2.777
Καμμία δεν είναι η θρησκεία μου, ζω ελεύθερος δίχως το φόβο του μπαμπούλα.

Εγώ ορίζω εμένα.

Αν ακολουθούσα κάποια πνευματική κατεύθυνση αυτή θα ήταν της διδασκαλίας του Επίκουρου, των Εσσαίων μετά στην αυθεντική τους δομή και διδαχή κι όχι στο απατεωνίστικο καπέλωμα του Ιουδαϊκού ιερατείου και κατόπιν του απατεώνα Χριστιανισμού.
(Παύλε αλήτη...)
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ο Συνήγορος του Πολίτη επανέρχεται στο θέμα της καθυστέρησης στη διαδικασία αδειοδότησης ναών ετερόδοξων θρησκευτικών κοινοτήτων, ζήτημα που τον έχει απασχολήσει ξανά την τελευταία τριετία, καθώς έχει λάβει πολλές αναφορές από πολίτες.

    Όπως σημειώνει η ανεξάρτητη αρχή, παρ' ότι μέχρι πρότινος παρατηρούσε ότι η επίμαχη διαδικασία φαινόταν να οδηγείται αισίως προς εξομάλυνση, «ωστόσο, η πρόσφατη επανεμφάνιση του προβλήματος φαίνεται πως δεν ανάγεται σε απλή διοικητική δυσλειτουργία, αλλά σε επιλογή της διοίκησης μετά από γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους». Όπως αναφέρει η Αρχή, πρόκειται για μία «γνωμοδότηση που δεν αρκείται στον έλεγχο των προϋποθέσεων που τίθενται από το Σύνταγμα και την κοινή πολεοδομική νομοθεσία, αλλά επί πλέον υποδεικνύει έλεγχο σκοπιμότητας ("αν υπάρχει πραγματική ανάγκη ιδρύσεως ναού") και ορίζει ως πρόσθετο κώλυμα όχι μόνο τον προσηλυτισμό, αλλά και οποιαδήποτε άλλη επέμβαση σε βάρος της επικρατούσης θρησκείας, κατά παρέκκλιση από σχετικές αποφάσεις του Αρείου Πάγου και του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Δικαιωμάτων του Ανθρώπου».

 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
Όπως οι παλιοί γνωρίζουν καλά, είμαι κατά πάσης θρησκείας, και τους λόγους τους έχω γράψει αναλυτικά σε διάφορα threads αυτού του forum.

Όμως, η είδηση για "κωλυσιεργία" από πλευράς Αρχών στην έκδοση (προφανώς) Οικοδομικής άδειας για χτίσιμο ναών, δείχνει για άλλη μια φορά γιατί αυτό το κράτος είναι μπάχαλο (και ποιοί το κρατάνε έτσι).

Δεν πιστεύω, αλλά αν κάποιος άλλος θέλει να πιστεύει, με για του με χαρά του.

Δε θα έδινα ΠΟΤΕ λεφτά για εκκλησία, αλλά αν κάποιος άλλος θέλει να δίνει, καλώς τα δίνει.

Η πολεοδομία είναι εκεί για να ελέγχει το τι χτίζεται, που, και πόσο (ψηλά και σε έκταση).  Δεν είναι εκεί για να ελέγχει τι θα κάνουν αυτοί που θα μαζεύονται μέσα, αφού το χτίσουν.
Όμως, η νομοθεσία λέει ότι "προκειμένου για ναούς, απαιτείται γνωμάτευση και του οικείου Μητροπολίτη".
Γιατί?
Έτσι, για να διατηρείται η ισχύς του παπαδαριού...

Γι αυτό λέω (μέρες που είναι και τώρα) ότι χρειάζονται ΟΛΑ ΞΗΛΩΜΑ, μα ΟΛΑ, και μετά ξαναφτιάξιμο όλα απ' την αρχή...
 

Επισκέπτης
stavros51 λυσε μου μια απορια σε παρακαλω..
εβλεπα την ορκομωσια των βουλευτων(εχυσα την ωρα που προσευχοταν ο γιωργακης) & καπου ακουσα «και το σον φυλάττων διά του σταυρού Σου πολίτευμα»..
τι θελει να πει ο ποιητης ρε παιχτη???
 

nikos32p

Μέλος
Εγγρ.
22 Αυγ 2006
Μηνύματα
405
Κριτικές
8
Like
60
Πόντοι
1
stavros51 λυσε μου μια απορια σε παρακαλω..
εβλεπα την ορκομωσια των βουλευτων(εχυσα την ωρα που προσευχοταν ο γιωργακης) & καπου ακουσα «και το σον φυλάττων διά του σταυρού Σου πολίτευμα»..

τι θελει να πει ο ποιητης ρε παιχτη???

"Να υψώνεις τα λάβαρα σαν το Π.Π.Γερμανό" ...
:-((
ΠΑΠΑΔΟΕΛΛΑΔΑ...υποανάπτηκτη ευρωΠΕΑ..
αυτό θέλει να πει ο ποιητής φίλε!
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Καταδικάσθηκε η Σαϊεντολογία

Την εκκλησία της Σαϊεντολογίας καταδίκασε σήμερα δικαστήριο του Παρισιού με την κατηγορία της οργανωμένης οικονομικής απάτης. Ωστόσο δεν απαγορεύθηκε η συνέχιση των δραστηριοτήτων της οργάνωσης.

Συγκεκριμένα οι δύο βασικές γαλλικές δομές της Εκκλησίας της Σαϊεντολογίας: το Κέντρο Διασημοτήτων και η βιβλιοθήκη του, η SEL, καταδικάστηκαν με την επιβολή προστίμων 400.000 ευρώ και 200.000 ευρώ αντίστοιχα.

Ο ιδρυτής της γαλλικής πτέρυγας της παραθρησκευτικής οργάνωσης, καταδικάστηκε σε διετή φυλάκιση με αναστολή και εγγύηση 30.000 ευρώ. Οι ποινές για τα άλλα ηγετικά στελέχη αρχίζουν από φυλάκιση 10 μηνών έως δύο ετών και πρόστιμα 5.000 έως 30.000 ευρώ.

]
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
Καταδικάσθηκε η Σαϊεντολογία


Παράθεση
Την εκκλησία της Σαϊεντολογίας καταδίκασε σήμερα δικαστήριο του Παρισιού με την κατηγορία της οργανωμένης οικονομικής απάτης. Ωστόσο δεν απαγορεύθηκε η συνέχιση των δραστηριοτήτων της οργάνωσης.

Συγκεκριμένα οι δύο βασικές γαλλικές δομές της Εκκλησίας της Σαϊεντολογίας: το Κέντρο Διασημοτήτων και η βιβλιοθήκη του, η SEL, καταδικάστηκαν με την επιβολή προστίμων 400.000 ευρώ και 200.000 ευρώ αντίστοιχα.

Ο ιδρυτής της γαλλικής πτέρυγας της παραθρησκευτικής οργάνωσης, καταδικάστηκε σε διετή φυλάκιση με αναστολή και εγγύηση 30.000 ευρώ. Οι ποινές για τα άλλα ηγετικά στελέχη αρχίζουν από φυλάκιση 10 μηνών έως δύο ετών και πρόστιμα 5.000 έως 30.000 ευρώ.


]


Καλό σαν αρχή ε?
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.189
Κριτικές
2
Like
705
Πόντοι
96
Μακαρι να ειχα μια θρησκεια, μακαρι να μπορουσα να τα βαλω με καποιον για τα αναποδα που μου εχουν τυχει και να ειχα καποιον να ευχαριστω για τα απλα καθημερινα...
Μακαρι να ειχε καποιος αλλος την ευθυνη.

Δυστηχως την εχω εγω και κανεις αλλος!
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
Η υπερστοά των Bilderbergs.


Τέτοια σκοτεινή διακλάδωση......
Τέτοια ανημερότητα.......
 

aris63

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.585
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
616
τελικα υπαρχει θεος....
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950
Πέρα από την πλάκα, εγώ σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι κάτι υπάρχει πέρα από εδώ. Εσχατολογικά μιλόντας . Και πιστεύω ότι όλες οι θρησκείες προσεγγίζουν αυτό το κάτι. Είμαι χριστιανός, απλά και μόνο γιατί έτσι βρήκα από τους δικούς μου. Αν ήμουνα τούρκος πχ θα ήμουνα μουσουλμάνος. Στον άνθρωπο πιστεύω. Κάνε το καλό και ό,τι είναι να έρθει ας έρθει μετά θάνατον...  :S
Επίσης, πιστεύω ότι η ανθρώπινη διαννόηση αν εξελιχθεί και τελειοποιηθεί θα αντιληφθεί πολλά πράγματα που σήμερα θεωρούνται μεταφυσικά ή δημιουργήματα του Θεού. Προσοχή, όμως. Είπα πολλά. Όχι όλα
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
Πέρα από την πλάκα, εγώ σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι κάτι υπάρχει πέρα από εδώ. Εσχατολογικά μιλόντας . Και πιστεύω ότι όλες οι θρησκείες προσεγγίζουν αυτό το κάτι. Είμαι χριστιανός, απλά και μόνο γιατί έτσι βρήκα από τους δικούς μου. Αν ήμουνα τούρκος πχ θα ήμουνα μουσουλμάνος. Στον άνθρωπο πιστεύω. Κάνε το καλό και ό,τι είναι να έρθει ας έρθει μετά θάνατον...  :S
Επίσης, πιστεύω ότι η ανθρώπινη διαννόηση αν εξελιχθεί και τελειοποιηθεί θα αντιληφθεί πολλά πράγματα που σήμερα θεωρούνται μεταφυσικά ή δημιουργήματα του Θεού. Προσοχή, όμως. Είπα πολλά. Όχι όλα
κι αν ειχες γεννηθει σαλονικη θα ησουν ηρα..... :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom