Νέα

Γάμος μετά τα 40+

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sein
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 313
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
945
Like
1.466
Πόντοι
206
Αν έχεις πατήσει για τα καλά τα 40 (ακόμα χειρότερα αν πλησιάζεις τα 50) τα πράγματα δυσκολεύουν, όχι εξ’αιτίας σου που μπορεί να είσαι καλοβαλμένος, ώριμος, κατασταλαγμένος και επαγγελματικά πετυχημένος, αλλά γιατί η δεξαμενή γυναικών που απευθύνεσαι είναι πλέον ρηχή και προβληματική…

Με δεδομένο τα max 10 χρόνια διαφορά ηλικίας, πλέον κατά κύριο λόγο στοχεύεις στις 35-40 και εκεί είναι τεράστια πιθανότητα να πέφτεις συνέχεια πάνω σε bitchες που δεν τις αντέχει/ανέχεται/παντρεύεται κανένας, χωρισμένες με παιδιά που κουβαλάνε αμαρτίες, βιώματα και παιδιά, και εντελώς ξέκωλα που το κοντέρ τους έχει γράψει χιλιάδες χιλιόμετρα και τώρα ψάχνουν τον μαλάκα να τις αποκαταστήσει και να του κάνουν ένα παιδί για να τον σέρνουν από τα αρχίδια μια ζωή…
Καλοβαλμένες, με καλό/wife material χαρακτήρα και ανύπαντρες, μετά τα 35 σπανίζουν - σαν να ψαρεύεις σε συντριβάνι και να θες να σου κάτσει τσιπούρα... Με τις εξαιρέσεις να επιβεβαιώνουν τον κανόνα…
 
Τελευταία τροποποίηση:

Magi

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2023
Μηνύματα
1.193
Κριτικές
1
Like
670
Πόντοι
96
Έχεις αρκετό δίκιο ωστόσο όχι εντελώς ,διότι έχω δεί πώς σε αρκετούς το να κάνουν παιδιά ενεργοποιεί παράγοντες που ήταν προηγουμένως σε λήθη και στην τελική βοηθιούνται ας το πώ έτσι μέσες άκρες.

Γενικά είναι ρίσκο το να γενικεύεις ή να θέτεις αυστηρά ηλικιακά όρια,σκέψου ότι τη δεκαετία του '30 έβλεπες στις εφημερίδες ειδήσεις τύπου "γέρων ετών τεσσαράκοντα".
Οταν δεν ξερεις τι θες και γιατι ετσι θα φευγουν τα χρονια...
Τωρα υπαρχουν παντα και οι εξαιρέσεις ομως για οτι αφορα το χρονοδιαγραμμα της ενεργειας οσο σοφος και να γινεις πισω δεν θα την εχεις ..
 

Dstrict

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2023
Μηνύματα
506
Κριτικές
5
Like
4.374
Πόντοι
726
Για μένα, ο γάμος θα έπρεπε να απαγορεύεται πριν τα 40.
Οι πιθανότητες να είναι τα άτομα ώριμα έτσι ώστε να μην διαλυθεί μια τέτοια σύμβαση, είναι απειροελάχιστες.
Γιά πολλούς ο γάμος είναι μια ευκαιρία να μπούν σε διαδικασία ωρίμανσης.

Δεν μπορούμε να κρίνουμε με ασφαλή κριτήρια ποιός είναι ώριμος και ποιός όχι,αυτό θα πάγωνε τη δυναμική της ζωής,αφαιρώντας την υπέροχη δυνατότητα του να κάνουμε λάθη.
 

Magi

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2023
Μηνύματα
1.193
Κριτικές
1
Like
670
Πόντοι
96
Οποιος ειναι ευθυνόφοβος θα πει οτι ο γαμος ειναι για τα γεραματα,,
Για να κανεις γαμο σημαίνει οτι το θες ...Στις μερες μας κανεις δεν σε υποχρεώνει για γαμο και πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι αυτο το αγχος ,υπαρχουν ζευγαρια με σεβασμο και αγαπη και δεν παντευτηκαν ποτε ...και αυτο που δεν καταλαβενω πως γινεται ανθρωποι πολυγαμικοι να θελουν γαμο με μονογαμικο ..οποτε το γαμο τον κανουν προβληματικο τα ιδια τα ατομα
 

mhtsos(2)

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2020
Μηνύματα
2.085
Like
6.696
Πόντοι
1.056
Κατά βάση γάμος (επίσημος ή συμβίωση ή οτιδήποτε άλλο) είναι μια δέσμευση με κάποιον για να κάνει οικογένεια (δηλαδή παιδιά).
Γιαυτό και μπαίνει το όριο των 40 γιατί πλέον αρχίζεις και έχεις ως άνδρας μεγάλη διαφορά με τα παιδιά (οχι καλό) και η γυναίκα μπαίνει σιγα σιγα στα πλαίσια της εμμηνόπαυσης .
Κατά τα ΄άλλα ο γάμος είναι άχρηστος.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Οποτε μετα τα 40 χαλαρωσε βρες και εναν όμοιο σου και ολα καλα,,Αν θες παιδια μετα τα 40 σε λυπάμαι γιατι δεν ειναι μονο ενα πιατο φαγητό αλλα η ενεργεια σου θα πρεπει να τροφοδωτει την ενεργεια του μεχρι να ανοίξει τα φτερα του...:coffee:

Επομενως στο διλλημα μεταξυ του:

Α. να φερεις ενα παιδι στον κοσμο η

Β. να το αφησεις για παντα στον "Κοσμο των Ψυχων" και να μην εχει την ευκαιρια να ζησει ποτε,

η απαντηση ειναι το Β;
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.176
Like
15.762
Πόντοι
3.656
Ο γάμος ως μυστήριο,δηλαδή εκκλησίες και γλέντια,γίνεται πιο πολύ για τους συγγενείς.

Θεωρώ οι άντρες βολεύονται και μόνο με την ύπαρξη συντρόφου χωρις παραπάνω δεσμεύσεις.Με την έννοια ότι δεν είναι μπακούρια και δεν έχουν σχόλια ότι είναι ανώμαλοι,που έχουν όσοι είναι ελεύθεροι
 

Katikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2022
Μηνύματα
361
Like
666
Πόντοι
81
Εγώ είμαι 46 και δεν έχω παντρευτεί. Είναι πολλοί σαν εμένα και πολλές αντίστοιχα. Ο λόγος είναι ότι δεν είχαμε τις επιλογές που θέλαμε. Επιλογές που ανταποκρίνονταν σε μη ρεαλιστικά πρότυπα από κινηματογράφο και βιβλία. Θέλαμε και ονειρευόμασταν τη μυθιστοριματική ομορφιά και εξυπνάδα.
Αν μιλήσω προσωπικά για εμένα είναι ότι στο σχολείο και στα φοιτητικά χρόνια ήμουν μάλλον αδιάφορος για σοβαρή σχέση ή ενδιαφερόμουν για τις σούπερ περιπτώσεις που εκείνη την εποχή συνέπεσε με την επίπλαστη ευμάρεια των 90ς, όπου οι τοπ φοιτήτριες πήγαιναν στους πλειοδότες που ανοίγονταν υπερβολικά στο οικονομικό. Ήμουν μαζεμένος και σφιχτός και δεν έβρισκα νόημα στην υπερβολική επίδειξη καλοπέρασης. Μετά την κρίση νιώθω κάπως δικαιωμένος και οι περισσότεροι από τους τότε πλειοδότες είναι μάλλον κατεστραμμένοι ή χωρισμένοι. Και νιώθω ότι είναι η ώρα της εκδίκησης μου που δεν είναι ακριβώς η σωστή λέξη, όσο η δικαίωση. Λόγω αυτής της δικαίωσης θα προτιμήσω να μη ρίξω ακόμα τα στάνταρ μου όπως προαναφέρθηκε για μερικούς. Για πολλούς και πολλές ισχύει και μετά τα 40 ή όλα ή τίποτα.
Στην ίδια φάση ειμαι κι εγώ φίλε.Πλεον το έχω φιλοσοφήσει κάπως έτσι,παίρνοντας δεδομένα,ανησυχίες,άγχη από φιλικά και συγγενικά μου πρόσωπα που προχώρησαν σε μεγάλη ηλικία και έκαναν παιδί.Περα που πολλοί πήραν γυναίκες από δεύτερο και τρίτο χερι-γαμο ενώ οι ίδιοι εργένηδες ξεκινησαν από λευκή σελίδα,άλλοι φορτώθηκαν έμμεσα/άμεσα και τα παιδια των πρώην τους.
Άλλο σημαντικό κεφάλαιο που μου είχε διαφύγει έως τώρα και το ζω από αρκετά κοντά είναι το παιδί μετα τα 40.Παλικαρια ετοιμαστείτε για πολλή ενέργεια ,υπομονή και ψυχική δύναμη γιατί σωματική δεν!Δεν είναι τυχαίο που οι παλιότεροι στα 40 τους είχαν σχεδόν 15 χρόνια παιδιά.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.164
Like
6.865
Πόντοι
1.056
Και οι άντρες και οι γυναικες μολις πατησουν τα 40 κανουν μια αυτοκριτική που βρίσκονται που βαδιζουν και που πανε.
Τα 40 ειναι ισως η χειρότερη ηλικία για εναν άνθρωπο γιατί αν δεν εχει καταφέρει να κανει αυτα που θέλει τοτε αρχίζουν οι τυψεις σκέψεις τι πηγε λάθος κτλ.
Το χειρότερο συναισθημα το εχουν οι γυναίκες που είναι 40 και δεν εχουν κανει οικογένεια και παιδιά,εκει τα μυαλα πανε στα κάγκελα.
Αυτές παιζουν με τον χρόνο και η κλιμακτήριος ειναι μπροστα τους γιατί δεν εχουν καιρο το πολυ μια 5ετια,μετα αν δεν μπορούν να κάνουν παιδι τοτε χανουν αντικειμενικη αξια και καταληγουν μονες.
Ο αντρας ειναι αλλιως στα 40 ειδικά αν κρατιέται σε φόρμα θα μπορέσει να βρει και μια κοπελα 5 και 10 χρονια μικρότερη και ολα καλά.
Στα 35 χάνουν την αξία τους ήδη , για να μη πω 30. Ας είναι καλά οι παρακαλακηδες που τις κρατάνε κάπως
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.774
Κριτικές
15
Like
11.418
Πόντοι
3.846
Κατά βάση γάμος (επίσημος ή συμβίωση ή οτιδήποτε άλλο) είναι μια δέσμευση με κάποιον για να κάνει οικογένεια (δηλαδή παιδιά).
Γιαυτό και μπαίνει το όριο των 40 γιατί πλέον αρχίζεις και έχεις ως άνδρας μεγάλη διαφορά με τα παιδιά (οχι καλό) και η γυναίκα μπαίνει σιγα σιγα στα πλαίσια της εμμηνόπαυσης .
Κατά τα ΄άλλα ο γάμος είναι άχρηστος.
Καλά τι γράφεις τώρα.
Αυτά ΄ίσχυαν πριν 30 χρόνια.

Υπάρχουν πλέον πόσα ζευγάρια με σύμφωνο συμβίωσης και χωρίς γάμο και έχουν παιδιά. Το ίδιο και ζευγάρια παντρεμένα που δεν έχουν παιδιά.
Έχει ξεσυνδεθεί το ένα με το άλλο.
Όποιος θέλει να κάνει παιδιά, απλά τα κάνει, άσχετα αν είναι παντρεμένος ή όχι.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.922
Πόντοι
3.556
οι παλιότεροι στα 40 τους είχαν σχεδόν 15 χρόνια παιδιά.

Οι παλιοτεροι στα 25 τους ειχαν δουλειες με τις οποιες μπορουσαν να νοικιασουν σπιτι (χωρις να δουλευει η γυναικα), να ταισουν 5 στοματα και να χτισουν και εξοχικο σε βαθος χρονου. Απειρα τα παραδειγματα

Ο σημερινος 25ρης δουλευει το πρωι για 800 ευρω, πληρωνει 400 ευρω νοικι και το βραδυ κλαιγεται στο ρεντιτ. Τι οικογενεια και παιδια να κανει;
 

mhtsos(2)

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2020
Μηνύματα
2.085
Like
6.696
Πόντοι
1.056
Καλά τι γράφεις τώρα.
Αυτά ΄ίσχυαν πριν 30 χρόνια.

Υπάρχουν πλέον πόσα ζευγάρια με σύμφωνο συμβίωσης και χωρίς γάμο και έχουν παιδιά. Το ίδιο και ζευγάρια παντρεμένα που δεν έχουν παιδιά.
Έχει ξεσυνδεθεί το ένα με το άλλο.
Όποιος θέλει να κάνει παιδιά, απλά τα κάνει, άσχετα αν είναι παντρεμένος ή όχι.
Αν διάβαζες με προσοχή αυτο που έγραψα , λέω "γάμος (επίσημος ή συμβίωση ή οτιδήποτε άλλο)" στην πρώτη γραμμή.
Οτι δηλαδή λες....
 

Magi

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2023
Μηνύματα
1.193
Κριτικές
1
Like
670
Πόντοι
96
Επομενως στο διλλημα μεταξυ του:

Α. να φερεις ενα παιδι στον κοσμο η

Β. να το αφησεις για παντα στον "Κοσμο των Ψυχων" και να μην εχει την ευκαιρια να ζησει ποτε,

η απαντηση ειναι το Β;
Οι ανθρωποι που θα θελουν πραγματικα παιδι θα το κανουν οταν η ενεργεια τους θα ειναι στα ντουζενια
Οι ανρωποι που κοίταζαν μονο τον κωλο τους ο οποιος αρχιζει και ζαρωνει θα κανουν ταχα μου για λιγο οτι δεν βρισκουν την καταλληλη μανα και μετα εδω στο bou για κραξιμο σε αυτα που δεν φτανει η αλεπου και τα κανει κρεμαστάρια
 

Katikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2022
Μηνύματα
361
Like
666
Πόντοι
81
Οι παλιοτεροι στα 25 τους ειχαν δουλειες με τις οποιες μπορουσαν να νοικιασουν σπιτι (χωρις να δουλευει η γυναικα), να ταισουν 5 στοματα και να χτισουν και εξοχικο σε βαθος χρονου. Απειρα τα παραδειγματα

Ο σημερινος 25ρης δουλευει το πρωι για 800 ευρω, πληρωνει 400 ευρω νοικι και το βραδυ κλαιγεται στο ρεντιτ. Τι οικογενεια και παιδια να κανει;
Και μεγάλο αβαντάζ να κάνεις μικρός οικογένεια είναι ότι μπορούν οι παππούδες αν υπάρχουν ,να κρατούν το μικρό αντί για νταντάδες γιατί είναι ακόμη νέοι και ζωντανοί άνθρωποι και μεγαλώνουν καλύτερα και μένουν και χρήματα.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Οι ανθρωποι που θα θελουν πραγματικα παιδι θα το κανουν οταν η ενεργεια τους θα ειναι στα ντουζενια
Οι ανρωποι που κοίταζαν μονο τον κωλο τους ο οποιος αρχιζει και ζαρωνει θα κανουν ταχα μου για λιγο οτι δεν βρισκουν την καταλληλη μανα και μετα εδω στο bou για κραξιμο σε αυτα που δεν φτανει η αλεπου και τα κανει κρεμαστάρια

Δεν ξερω γιατι αναφερεις τοσο πολυ την ενεργεια. Ο αντρας εχει 2 πραγματα στο μυαλο του: Δουλεια και γυναικα για να ανοιξει σπιτι. Κανενας δε σκεφτεται με βαση ενεργειες, διανυσματα, τασεις, αντιστασεις, ροπες, ωθησεις και αλλα φυσικα μεγεθη

Αν βρει δουλεια και γυναικα στα 25 θα ανοιξει σπιτι, για οσο δε βρισκει θα συνεχισει να ψαχνει και τα χρονια θα περνανε.

Το ιδιο και οι γυναικες

Δεν απαντησεις ομως στο ερωτημα μου. Το Α η το Β;
 

Dstrict

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2023
Μηνύματα
506
Κριτικές
5
Like
4.374
Πόντοι
726
Οταν δεν ξερεις τι θες και γιατι ετσι θα φευγουν τα χρονια...
Τωρα υπαρχουν παντα και οι εξαιρέσεις ομως για οτι αφορα το χρονοδιαγραμμα της ενεργειας οσο σοφος και να γινεις πισω δεν θα την εχεις ..
Σωστά,αλλά ποιός μπορεί να κρίνει άν ο άλλος ξέρει τι θέλει ή όχι.

Το χρονοδιάγραμμα πού λες είναι σχετικό διότι η γνώση μας ως προς αυτό είναι αναγκαστικά σχετική,

εσύ το απολυτοποιείς και μάλιστα με απολύτως καθορισμένα κριτήρια,τη στιγμή που η ζωή η ίδια διατηρεί πάνω μας αδιακρίτως τη δυνατότητα ανατροπών πάνω σε ό,τι ξέρουμε ή νομίζουμε ότι ξέρουμε.

Εν ολίγοις ,εάν η Φωφώ από την Κάτω Ραχούλα πού ήταν στο ράφι ως τα 43,κάνει παιδί ,μαγκιά της,ποτέ δε θάδινα στον εαυτό μου το δικαίωμα να την κρίνω. Γιατι η ζωή της αλλά και τών γύρω της μπορεί να είναι πολύ χειρότερη αν δεν το κάνει.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.176
Like
15.762
Πόντοι
3.656
Γιά πολλούς ο γάμος είναι μια ευκαιρία να μπούν σε διαδικασία ωρίμανσης.

Για άλλους είναι αυτό,για άλλους είναι ο μόνος τρόπος να έχουν γυναίκα,για άλλους είναι να φαίνονται καθωσπρέπει στην κοινωνία,άλλοι μπορεί να είναι κρυφές και το κάνουν για στάχτη στα μάτια,απ'όλα έχει ο μπαξές
 

Dstrict

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2023
Μηνύματα
506
Κριτικές
5
Like
4.374
Πόντοι
726
Για άλλους είναι αυτό,για άλλους είναι ο μόνος τρόπος να έχουν γυναίκα,για άλλους είναι να φαίνονται καθωσπρέπει στην κοινωνία,άλλοι μπορεί να είναι κρυφές και το κάνουν για στάχτη στα μάτια,απ'όλα έχει ο μπαξές
Μά εννοείται,αυτό που είναι καλό για κάποιον μπορεί να είναι πούτσο καβάλα για τον άλλον.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom