Νέα

Τζόγος...ο αργός θάνατος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arwstaki10
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 378
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
Καλημέρα σε όλους ! Διάβασα το πρόβλημα του φίλου @arwstaki10 και εύχομαι γρήγορα να φύγει από την ''μαύρη τρύπα'' που βρίσκεται ! Δεν έχω βρεθεί ποτέ αντιμέτωπος σε κάτι που προκαλεί τέτοιου είδους εθισμό και δεν ξέρω να προτείνω κάποια λύση :undecided: Συνήθως οι ειδικοί δεν προσφέρουν πολλά πράγματα, πρέπει να υπάρχει θέληση από εμάς τους ίδιους πρώτα για να αρχίσουμε τα πρώτα βήματα της απεξάρτησης ! Η μόνο εμπειρία που έχω είναι της κατάθλιψης που βρέθηκα αντιμέτωπος 11 χρόνια πίσω και κατάβφερα να προσπεράσω χωρίς την βοήθεια κανενός! Και πάλι εύχομαι στον νηματοθέτη να φύγει γρήγορα απο την ''αρρώστια'' του τζόγου :hi:
ευχαριστω και χαιρομαι που τα καταφερες. σιγουρα ηταν ενα πολυ δυσκολο μονοπατι.
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
και να λες παλι καλα που το 13 αγορασα με 50 χιλ μια αδεια ταξι (τοτε στη μεγάλη πτωση) και καπως τα στριμωξα εκει γιατι αλλιως θα εκλαιγα και αυτα μαζι.
οταν μπλεκεις με οικονομικους εθισμους το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να "κλειδωσεις" καποια χρηματα γιατι μονο αυτα θα μεινουν αργα η γρηγορα. η αγορα παγιων ειναι μια πολυ καλη λυση. εχω γνωρισει ανθρωπους που εχουν χασει εκατομμυρια ευρω και εχουν καταστρεψει τελειως τη ζωη τους.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.192
Κριτικές
1
Like
33.261
Πόντοι
6.256
Και εγώ στον Μισσισιπη! Έπαιζε σαξόφωνο ο Γούντι Άλλεν, τι ωραία χρόνια, καθόμασταν με τoν bill crosby και του λέω: ρε μαλακα bill δεν τραβάμε άλλο φύλλο από 17 στο black jack, αλλά ο πουστης τράβηξε και κερδισε και ο καπετάνιος από την τσαντίλα κόντεψε να κάνει τετακε στο ποταμόπλοιο, εκεί που ανέβαιναμε τον Μισισιπή, βρεθήκαμε με την πλώρη προς το κατέβασμα, έκλασε μέντες η Aretha Franklin γαμιωντας με τις μπάντες το πήγαινε....
Περίεργα ονειρα βλεπεις
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
Παρακολουθώ την συζήτηση από την αρχή , αλλά απέφευγα να πάρω θέση , λόγο του ότι , κοινώς τα πήρα πολύ άσχημα στο κρανίο . Έχω ζήσει το τι σημαίνει τζόγος στο πετσί μου , και όχι επειδή υπήρξα τζογαδόρος κτλ , αλλά επειδή υπήρξα παιδί τζογαδόρου .

Έχω ζήσει στο πετσί μου , τις μαλακισμένες κοσμοθεωρίες , το παραμύθι , το θέατρο , την βιτρίνα , τους μαθηματικούς υπολογισμούς κτλ , και πάνω από όλα το τι συμβαίνει , στο οικογενειακό περιβάλλον του μαλάκα - " επιστήμονα " ολικής κτλ .

Δεν σε γνωρίζω , δεν γνωρίζω εάν παίρνεις στον λαιμό σου μόνο εσένα , η καταστρέφεις και ζωές άλλων , αλλά θα σου το πω ξεκάθαρα και ας στραβώσεις .

Λες χονδρό μαλακίες , και αρχιδιες . Στην περίπτωση δε οπού το μάρμαρο το πληρώνουν και άλλοι [οικονομικά , ψυχολογικά , κοινωνικά , και στα πάντα ] απλά αυτή είναι η πάστα σου σαν άνθρωπος , και τα περί εθισμού τα ακούω βερεσέ .
καταλαβαινω τον εκνευρισμο σου. δεν εχω παντρευτει ποτε μου και δεν εχω παιδια. το μαρμαρο το πληρωνουν οι γονεις μου με τα ελαχιστα που ξερουν σε σχεση με την πραγματικοτητα και οι εκαστοτε παρεες μου. αν σε ενδιαφερει, νιωθω πολυ ασχημα γι αυτο που κανω και θελω να το διορθωσω εστω και τωρα που εχω ξοδεψει σχεδον τη μιση μου ζωη. (στατιστικα)
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
feel free να μοιραστειτε τον δικο σας εθισμο, να το συζητησουμε και ιδανικα να βαλετε κι εσεις στοχο την εξαλειψη του και να ζησετε ελευθεροι.
με την συζητηση μαθαινουμε χρησιμα πραγματα η συνειδητοποιουμε καλυτερα κατι που ξεραμε ηδη.
λενε επισης οτι η στενοχωρια μιεωνεται-διαιρειται αν την μοιραστεις.
 

pathfinder3

Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2018
Μηνύματα
23
Κριτικές
1
Like
125
Πόντοι
0
Για να βοηθήσουμε περισσότερο τον φίλο, μας γράφεις το τηλέφωνο της ψυχολόγου;;
@Ωρίων
Είναι μερικοί τόσο κάφροι εδώ μέσα, που αν το έδινα, είμαι βέβαιος ότι θα ακολουθήσει τις επόμενες ώρες ο εξής διάλογος:
- (μέλος ΒΟU) γεια σας, θέλω να κλείσω μια συνεδρία!
- (ψυχολόγος) βεβαίως, πότε εξυπηρετεί να το προγραμματίσουμε;
- (μέλος ΒΟU) δεν έχω πρόβλημα, αρκεί μετά να σας σκiσω λίγο το κ@λαράκι, όπως που είπε ότι σας έκανε ένα φίλος στο BOU...
Ας μην τσιγκλάω την τύχη μου με αγωγές... :grin::grin::grin:
 

Tsapoukaisex

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαΐ 2021
Μηνύματα
432
Κριτικές
27
Like
1.716
Πόντοι
1.071
αυτο που θα πω σε μερικους μπορει να μην αρεσει αλλα ειναι η αληθεια
ο αγοραιος ερωτας ειναι εθισμος οπως και ο τζογος αλλα με ποιο ευχαριστα αποτελεσματα
οταν πληρωνεις για να σου ανοιξει καποια τα ποδια ειναι ευκολο και ευχαριστω
αν δειτε ενα προσφατο νημα με το ποσα λευτα εχουν χαλασει καποιοι θα καταλαβετε
και ειναι δικαιωμα τους
ο καθενας κανει οτι γουσταρει
και τα χαλαει οπου γουσταρει
κανεις δεν μπορει να διαφωνισει ομως στο οτι υπορχουν ατομα που εχουν πει ¨οκ τελευταια φορα εσκορτ η μπουρδελο η μασαζ(οτιδηποτε)και τελος γτ εχω οικονομικο προβλημα¨
παντα ομως καταληγουν εκει
και καταληγουν εκει γτ ο αγοραιος ερωτας ειναι εθισμος
για μενα τζογος ειναι ο αγοραιος ερωτας
πληρωνω και δεν ξερω αν θα περασω καλα
μερικες φορες δλδ το εσκορτ βγαινει μαπα και πανε τζαμπα τα λεφτα και σε τετοιες φασεις λεω οκ δεν θα ξανα δοκιμασω χωρις να ξερω κριτικες
και ομως δοκιμαζω
γτ εχω εθιστει σε αυτην την διευκόλυνση του να πληρωνεις και να κανεις ερωτα
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
αυτο που θα πω σε μερικους μπορει να μην αρεσει αλλα ειναι η αληθεια
ο αγοραιος ερωτας ειναι εθισμος οπως και ο τζογος αλλα με ποιο ευχαριστα αποτελεσματα
οταν πληρωνεις για να σου ανοιξει καποια τα ποδια ειναι ευκολο και ευχαριστω
αν δειτε ενα προσφατο νημα με το ποσα λευτα εχουν χαλασει καποιοι θα καταλαβετε
και ειναι δικαιωμα τους
ο καθενας κανει οτι γουσταρει
και τα χαλαει οπου γουσταρει
κανεις δεν μπορει να διαφωνισει ομως στο οτι υπορχουν ατομα που εχουν πει ¨οκ τελευταια φορα εσκορτ η μπουρδελο η μασαζ(οτιδηποτε)και τελος γτ εχω οικονομικο προβλημα¨
παντα ομως καταληγουν εκει
και καταληγουν εκει γτ ο αγοραιος ερωτας ειναι εθισμος
για μενα τζογος ειναι ο αγοραιος ερωτας
πληρωνω και δεν ξερω αν θα περασω καλα
μερικες φορες δλδ το εσκορτ βγαινει μαπα και πανε τζαμπα τα λεφτα και σε τετοιες φασεις λεω οκ δεν θα ξανα δοκιμασω χωρις να ξερω κριτικες
και ομως δοκιμαζω
γτ εχω εθιστει σε αυτην την διευκόλυνση του να πληρωνεις και να κανεις ερωτα
περα απ το ρισκο για το πως θα σου βγει η κοπελα ειναι εθισμος γτ σου αφηνει μια προσκαιρη χαρα την οποια συνεχως αναζητας.
το χειροτερο ειναι οτι βολευεσαι και ξεχνας πως ειναι μια πραγματικη συντροφος με τα +-.
θυμαμαι ακομα το κενο μετα απο μια τετοια συνευρεση. οταν περασα πολυ καλα με την κοπελα ισως δεν το ενιωσα αμεσως αλλα αργα η γρηγορα ηταν εκει. ηταν αλλη μια κακη επιλογη στην ζωη μου χωρις καμια ουσια. με αυτα τα χρηματα θα μπορουσα να βγω εξω και να αναζητησω μια πραγματικη συντροφο η απλα να περασω ομορφα με την παρεα μου. να παω εναν ταξιδι η να αγορασω κατι χρησιμο. οσο καλα και να περασεις σε μια τετοια συνευρεση, αργα η γρηγορα ερχεται το κενο. το ιδιο που νιωθεις οταν γυρνας απο ενα παρτυ με πολυ κοσμο αλλα οταν εκλεισες την πορτα ησουν και παλι μονος. κι αν δεν εισαι σε θεση τωρα να καταλαβεις οτι η ζωη δεν περναει με μοναξια, θα το καταλαβεις οταν μπορει να ειναι αργα.
 

Θέμης88

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.209
Κριτικές
49
Like
5.235
Πόντοι
7.636
αυτο που θα πω σε μερικους μπορει να μην αρεσει αλλα ειναι η αληθεια
ο αγοραιος ερωτας ειναι εθισμος οπως και ο τζογος αλλα με ποιο ευχαριστα αποτελεσματα
οταν πληρωνεις για να σου ανοιξει καποια τα ποδια ειναι ευκολο και ευχαριστω
αν δειτε ενα προσφατο νημα με το ποσα λευτα εχουν χαλασει καποιοι θα καταλαβετε
και ειναι δικαιωμα τους
ο καθενας κανει οτι γουσταρει
και τα χαλαει οπου γουσταρει
κανεις δεν μπορει να διαφωνισει ομως στο οτι υπορχουν ατομα που εχουν πει ¨οκ τελευταια φορα εσκορτ η μπουρδελο η μασαζ(οτιδηποτε)και τελος γτ εχω οικονομικο προβλημα¨
παντα ομως καταληγουν εκει
και καταληγουν εκει γτ ο αγοραιος ερωτας ειναι εθισμος
για μενα τζογος ειναι ο αγοραιος ερωτας
πληρωνω και δεν ξερω αν θα περασω καλα
μερικες φορες δλδ το εσκορτ βγαινει μαπα και πανε τζαμπα τα λεφτα και σε τετοιες φασεις λεω οκ δεν θα ξανα δοκιμασω χωρις να ξερω κριτικες
και ομως δοκιμαζω
γτ εχω εθιστει σε αυτην την διευκόλυνση του να πληρωνεις και να κανεις ερωτα
Επιτυχημένη σύγκριση
Επένδυση και στα δύο που μπορεί να οδηγήσει σε λανθασμένες κινήσεις...
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.763
Κριτικές
6
Like
3.434
Πόντοι
736
αυτο που θα πω σε μερικους μπορει να μην αρεσει αλλα ειναι η αληθεια
ο αγοραιος ερωτας ειναι εθισμος οπως και ο τζογος αλλα με ποιο ευχαριστα αποτελεσματα
οταν πληρωνεις για να σου ανοιξει καποια τα ποδια ειναι ευκολο και ευχαριστω
αν δειτε ενα προσφατο νημα με το ποσα λευτα εχουν χαλασει καποιοι θα καταλαβετε
και ειναι δικαιωμα τους
ο καθενας κανει οτι γουσταρει
και τα χαλαει οπου γουσταρει
κανεις δεν μπορει να διαφωνισει ομως στο οτι υπορχουν ατομα που εχουν πει ¨οκ τελευταια φορα εσκορτ η μπουρδελο η μασαζ(οτιδηποτε)και τελος γτ εχω οικονομικο προβλημα¨
παντα ομως καταληγουν εκει
και καταληγουν εκει γτ ο αγοραιος ερωτας ειναι εθισμος
για μενα τζογος ειναι ο αγοραιος ερωτας
πληρωνω και δεν ξερω αν θα περασω καλα
μερικες φορες δλδ το εσκορτ βγαινει μαπα και πανε τζαμπα τα λεφτα και σε τετοιες φασεις λεω οκ δεν θα ξανα δοκιμασω χωρις να ξερω κριτικες
και ομως δοκιμαζω
γτ εχω εθιστει σε αυτην την διευκόλυνση του να πληρωνεις και να κανεις ερωτα
Νομίζω πως και στις δύο περιπτώσεις το ζητούμενο είναι να ξοδεύεις αυτά που σου περισσεύουν και το οποίο πιστεύω πως είναι πιό εύκολο να συμβεί στην περίπτωση του αγοραίου ... γιατί στην περίπτωση του κανονικού τζόγου έχεις την ελπίδα οτι αυτά που παίζεις θα τα πάρεις πίσω και μάλιστα πολλαπλάσια , και αν τα χάσεις μετά πολύ πιθανών να θές να ρεφάρεις οπότε ξεφεύγει το πράγμα.

Ενώ με τον αγοραίο ξέρεις πως πετύχει δεν πετύχει η συνάντηση τα λεφτά θα τα χάσεις , αλλά και να μην περάσεις καλά το πολύ πολύ να πας σε ένα ακόμα πχ στούντιο-μπουρδέλο ... ενώ στοιχήματα μπορείς να παίξεις όσα θες μέχρι να μην σου μείνει ούτε ευρώ :P

Βέβαια μπορεί κάποιος να είναι εθισμένος στον αγοραίο και κάποιος άλλος να παίζει κανένα στοίχημα που και που , αλλά στατιστικά πιστεύω πως είναι περισσότεροι οι εθισμένοι στον τζόγο και λιγότεροι στον αγοραίο.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.455
Like
11.004
Πόντοι
3.556
Δε συγκρινεται ο τζογος με τον αγοραιο, σε κανενα επιπεδο
Η διαρκεια του τζογου, το στρες, η κοπωση, η συναισθηματικη μεταβολη αλλα και οι απενταριες, τα δανεικα, η ροπη προς απατες σε βαριες περιπτωσεις, το γκρεμισμα φιλιων, σχεσεων, κλπ τα εμποδια που σου προκαλει στο να εργαστεις σωστα και οπως πρεπει, αλλα και η υστεροφημια και το ονομα σου γενικοτερα, δε μπορουν να συγκριθουν με το συγκριτικα απειρως ασφαλεστερο σπορ του αγοραιου σεξ.
Αυτος που παει σε γυναικες, ποτε δε θα χαλασει το τελευταιο του 20ρικο για εκει, ποτε δε θα δανειστει απο φιλο για να παει να γαμησει, ποτε δε θα κανει απατη για τον ιδιο λογο, ποτε δε θα στησει φιλους και παρεα για να παει στις πουτανες, ποτε δε θα επηρεαστει η αποδοση του στη δουλεια.
Στην τελικη, στην πουτανα θα πας αντε μια ωρα το πολυ. Με τον τζογο μπορει να φας τετοιο κολλημα που να ξυπνας στις 7 το πρωι να δεις τι εκανε η Μποταφογκο το προηγουμενο βραδυ και να αρχισεις να πονταρεις μεχρι τα αγρια μεσανυχτα, κολλημενος σε μια οθονη, ξεχνωντας φιλους, παρεες, σχεσεις, συγγενεις, ακομα και δουλεια και ακομα και τα ιδια σου τα παιδια
Δειτε την παρακατω ταινια και θα καταλαβετε για τι χαλι μιλαμε:

 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.455
Like
11.004
Πόντοι
3.556
Και ενα ρητο απολυτα σωστο:

"Μη λυπασαι τον τζογαδορο για αυτα που εχασε. Λυπησου τον για αυτα που θα χασει κυνηγωντας να παρει πισω αυτα που εχασε"
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.763
Κριτικές
6
Like
3.434
Πόντοι
736
Δε συγκρινεται ο τζογος με τον αγοραιο, σε κανενα επιπεδο
Η διαρκεια του τζογου, το στρες, η κοπωση, η συναισθηματικη μεταβολη αλλα και οι απενταριες, τα δανεικα, η ροπη προς απατες σε βαριες περιπτωσεις, το γκρεμισμα φιλιων, σχεσεων, κλπ τα εμποδια που σου προκαλει στο να εργαστεις σωστα και οπως πρεπει, αλλα και η υστεροφημια και το ονομα σου γενικοτερα, δε μπορουν να συγκριθουν με το συγκριτικα απειρως ασφαλεστερο σπορ του αγοραιου σεξ.
Αυτος που παει σε γυναικες, ποτε δε θα χαλασει το τελευταιο του 20ρικο για εκει, ποτε δε θα δανειστει απο φιλο για να παει να γαμησει, ποτε δε θα κανει απατη για τον ιδιο λογο, ποτε δε θα στησει φιλους και παρεα για να παει στις πουτανες, ποτε δε θα επηρεαστει η αποδοση του στη δουλεια.
Στην τελικη, στην πουτανα θα πας αντε μια ωρα το πολυ. Με τον τζογο μπορει να φας τετοιο κολλημα που να ξυπνας στις 7 το πρωι να δεις τι εκανε η Μποταφογκο το προηγουμενο βραδυ και να αρχισεις να πονταρεις μεχρι τα αγρια μεσανυχτα, κολλημενος σε μια οθονη, ξεχνωντας φιλους, παρεες, σχεσεις, συγγενεις, ακομα και δουλεια και ακομα και τα ιδια σου τα παιδια
Δειτε την παρακατω ταινια και θα καταλαβετε για τι χαλι μιλαμε:

Θα μπορούσε ίσως να συγκριθεί αν έπαιζες ένα στοίχημα σήμερα (πχ 5 αγώνες) και αυριο το βράδυ που θα τελείωνε και ο τελευταίος αγώνας έβλεπες τα αποτελέσματα , ενώ τώρα με τα online στοιχήματα είσαι με τις ώρες όπως λες , αφού μπορείς μέχρι και να αλλάξεις το στοίχημα την ώρα του αγώνα ... εγω δεν παίζω αλλά επειδή έπαιζε ο αδερφός μου κάτι ψιλά τα ξέρω και εγώ :P
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
Δε συγκρινεται ο τζογος με τον αγοραιο, σε κανενα επιπεδο
Η διαρκεια του τζογου, το στρες, η κοπωση, η συναισθηματικη μεταβολη αλλα και οι απενταριες, τα δανεικα, η ροπη προς απατες σε βαριες περιπτωσεις, το γκρεμισμα φιλιων, σχεσεων, κλπ τα εμποδια που σου προκαλει στο να εργαστεις σωστα και οπως πρεπει, αλλα και η υστεροφημια και το ονομα σου γενικοτερα, δε μπορουν να συγκριθουν με το συγκριτικα απειρως ασφαλεστερο σπορ του αγοραιου σεξ.
Αυτος που παει σε γυναικες, ποτε δε θα χαλασει το τελευταιο του 20ρικο για εκει, ποτε δε θα δανειστει απο φιλο για να παει να γαμησει, ποτε δε θα κανει απατη για τον ιδιο λογο, ποτε δε θα στησει φιλους και παρεα για να παει στις πουτανες, ποτε δε θα επηρεαστει η αποδοση του στη δουλεια.
Στην τελικη, στην πουτανα θα πας αντε μια ωρα το πολυ. Με τον τζογο μπορει να φας τετοιο κολλημα που να ξυπνας στις 7 το πρωι να δεις τι εκανε η Μποταφογκο το προηγουμενο βραδυ και να αρχισεις να πονταρεις μεχρι τα αγρια μεσανυχτα, κολλημενος σε μια οθονη, ξεχνωντας φιλους, παρεες, σχεσεις, συγγενεις, ακομα και δουλεια και ακομα και τα ιδια σου τα παιδια
Δειτε την παρακατω ταινια και θα καταλαβετε για τι χαλι μιλαμε:

για την ακριβεια, αν εχεις χασει και πρσπαθεις να ρεφαρεις, θα μεινεις ξυπνιος μεχρι το πρωι να δεις τα ματσ και θα πας καπακι για δουλεια η θα παραστησεις τον αρρωστο, αν σε παιρνει.
εχω εμφανιστει πολλες φορες στη δουλεια σε αθλια κατασταση και το οτι δεν την εχασα ειναι αξιο αποριας. αν μπορουσα να κοιμηθω και να βλεπω τα αποτελεσματα το πρωι, θα ημουν σχεδον ευτυχισμενος.
εχω αλλαξει χρονια πανω απ το λαπ τοπ με πονταρισματα 4 μηδενικων.
και το χειροτερο, εχω παει στον επιταφιο παρακολουθωντας αγωνα λαιβ.
η απολυτη καταντια.
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Φίλε έκανες καλά που εγραψες εδώ. Αναγνωρίζεις το πρόβλημά σου και θέλεις να το βγάλεις από μέσα σου.

Άσε τους εγωισμούς, άσε τη βοηθεια από το Θεό και ζήτα βοήθεια από τους ανθρώπους.

Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΡΙΤΑΙΟ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΒΟΗΘΕΙΑ.

Η λύση που ζητάς έρχεται από την επικοινωνία. Όσο περισσότερο μιλάς για αυτό που σε τρώει, τόσο πιο εύκολα το ξεπερνάς. Πολλοί λένε πως το ΚΕΘΕΑ δε βοηθά, επειδή υπάρχει η αντίληψη πως με το που πας στο κέντρο, έχεις μαγικά λύσει το πρόβλημά σου. Τα αποτελέσματα όμως δεν είναι άμεσα, απογοητεύονται και ξανακυλούν. Το ΚΕΘΕΑ είναι ένα απαραίτητο πρωτο βήμα στον αγώνα σου.

Η επικοινωνία σε λυτρώνει. ΜΠΡΑΒΟ που μιλάς εδώ, όμως μίλα και σε κάποιον ειδικό. ΞΑΝΑ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ.
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
Φίλε έκανες καλά που εγραψες εδώ. Αναγνωρίζεις το πρόβλημά σου και θέλεις να το βγάλεις από μέσα σου.

Άσε τους εγωισμούς, άσε τη βοηθεια από το Θεό και ζήτα βοήθεια από τους ανθρώπους.

Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΡΙΤΑΙΟ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΒΟΗΘΕΙΑ.

Η λύση που ζητάς έρχεται από την επικοινωνία. Όσο περισσότερο μιλάς για αυτό που σε τρώει, τόσο πιο εύκολα το ξεπερνάς. Πολλοί λένε πως το ΚΕΘΕΑ δε βοηθά, επειδή υπάρχει η αντίληψη πως με το που πας στο κέντρο, έχεις μαγικά λύσει το πρόβλημά σου. Τα αποτελέσματα όμως δεν είναι άμεσα, απογοητεύονται και ξανακυλούν. Το ΚΕΘΕΑ είναι ένα απαραίτητο πρωτο βήμα στον αγώνα σου.

Η επικοινωνία σε λυτρώνει. ΜΠΡΑΒΟ που μιλάς εδώ, όμως μίλα και σε κάποιον ειδικό. ΞΑΝΑ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ.
σωστα τα λες αλλα πιστευω βαθεια στο θεο κι ας πηγαινω πολυ συχνα κοντρα στα θελω του.
με εχει βοηθησει πολλες φορες στη ζωη μου και εκει θα καταφυγω για αλλη μια φορα.
οπως σωστα ειπες, ειναι πολυτιμη και η βοηθεια των ανθρωπων μας κατα την προσπαθεια εξαλειψης του εθισμου η και απλα ξενων με τους οποιους απλα το μοιραζεσαι
 
Τελευταία τροποποίηση:

Tsapoukaisex

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαΐ 2021
Μηνύματα
432
Κριτικές
27
Like
1.716
Πόντοι
1.071
Δεν θελω να φευγω απο το θεμα του νηματος που ειναι ο τζογος
ο αγοραιος ερωτας μπορει να γινει εθισμος
τα θυματα δεν το καταλαβαινουν γτ σε σχεση με τον τζογο αυτο που λαμβανεις ειναι διαφορετικο
η απολαυση του σεξ διαφερει απο την απολαυση του κερδισμενου στοιχηματος
ανθρωποι ακραια εθισμενοι στον αγοραιο ερωτα εχοντας οικονομικο προβλημα χρηζουν και διαφευγουν σε ψυχολογους για αποτοξινωση(οχι απο τον ερωτα αλλα συγκεκριμενα στον αγοραιο ερωτα)
αυτο δεν μπορειτε να το αμφισβητησετε γτ ειναι αποδεδειγμενο επιστημονικα και υπαρχουν περιστατικα
 

Tsapoukaisex

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαΐ 2021
Μηνύματα
432
Κριτικές
27
Like
1.716
Πόντοι
1.071
παμε λοιπον και καλη μου τυχη μην γραφω αδικα.
οπως τα ναρκωτικα και το αλκοολ ετσι λοιπον και ο τζογος σε σκοτωνει αργα και βασανιστικα αλλα το χειροτερο ειναι οτι καταστρεφει και αθωους στο περασμα σου.
σιγουρα υπαρχουν κι αλλοι εθισμοι αλλα νμζ αυτοι ειναι οι κυριοτεροι.

μετα απο 20 περιπου χρονια συνεχους εργασιας, κατα διαστηματα και 2 δουλειες το αποτελεσμα ειναι να ειμαι με 0 χρηματα την στιγμη αυτη που γραφω. (για την ακριβεια -1.000,00 ευρω).
τι σημαινει αυτο? οτι εχασα στο τζογο και κυριως στο στοιχημα κατα προσεγγιση 100.000-150.000 ευρω αφου παιζω σχεδον καθημερινα πανω απο 20 χρονια.

γιατι γραφω? γιατι πηρα σημερα την αποφαση για αλλη μια νεα αρχη και αφου επιασα πατο για ακομα μια φορα.
ιδανικα να μπορεσω να βοηθησω και καποιον αλλο παραλληλα με τον εαυτο μου.

αν υπαρξει ενδιαφερον θα επανελθω για αποριες και αξιολολυπητα στοιχεια-εμπειριες.

να σημειωσω οτι μεσα στα χρονια αυτα ασχοληθηκα και με το ποκερ με σημαντικα κερδη κατα προσεγγιση 50.000-100.000 ευρω.
καλο ειναι να ακουμε αποψεις και αλλων αλλα δεν θα σε βοηθησει κανεις εδω

εισαι στο σταδιο της συνειδησεις

πρεπει να απευθυνθεις σε ειδικους για να σε κατευθυνουν σωστα

δεν θα σου λυσουν το προβημα ουτε οι ειδικοι δεν θα σου δωσουν ουτε λεφτα ουτε περιουσιες

θα σε βοηθησουν ομως να διαχειριζεσαι καταστασεις

και πιστεψε με η ψυχαναλυση θα ειναι η καλυτερη επενδυση που θα εχεις κανει για τον εαυτο σου
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
καλο ειναι να ακουμε αποψεις και αλλων αλλα δεν θα σε βοηθησει κανεις εδω

εισαι στο σταδιο της συνειδησεις

πρεπει να απευθυνθεις σε ειδικους για να σε κατευθυνουν σωστα

δεν θα σου λυσουν το προβημα ουτε οι ειδικοι δεν θα σου δωσουν ουτε λεφτα ουτε περιουσιες

θα σε βοηθησουν ομως να διαχειριζεσαι καταστασεις

και πιστεψε με η ψυχαναλυση θα ειναι η καλυτερη επενδυση που θα εχεις κανει για τον εαυτο σου
το ακουω και το κραταω. μια εναλλακτικη της ψυχαναλυσης, τλχ για εμενα ειναι η εξομολογηση η απλη κουβεντα με καποιον πνευματικο που σεβομαι πολυ.
 

Tsapoukaisex

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαΐ 2021
Μηνύματα
432
Κριτικές
27
Like
1.716
Πόντοι
1.071
καλη ειναι και η εξομολογηση αλλα η εξομολογηση ειναι αναγνωριση και ομολογια αμαρτιων

ενω ψυχαναλυση ειναι μελετη της ψυχικης καταστασης του ατομου

και στα δυο θα αναπαυτεις ψυχικα αλλα στην εξομολογηση δεν θα βρεις λυσεις

αν νιωθεις ομως την αναγκη να εξομολογηθεις και να αναξεις την καρδια σου στον πνευματικο σου να το κανεις φιλε μου

και να θυμασαι παντα οτι μεγαλυτερη δυναμη ειναι η δυναμη της ψυχης σου
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom