Νέα

Μετρητά VS Κάρτα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Dr. Kolompo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 797
  • Εμφανίσεις 28K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 5 άτομα (2 μέλη και 3 επισκέπτες)

Τι προτιμάτε από τα 2; Ποιο θα θέλατε να υπερισχύσει στο μέλλον;

  • Μετρητά

    Ψήφοι: 119 60,1%
  • Κάρτα

    Ψήφοι: 79 39,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.049
Like
11.688
Πόντοι
3.656
Όλη η φάση είναι λάθος...ο υπάλληλος του τουρισμού νομίζει ότι έπιασε την καλή επειδή τον πήρε ο άλλος χωρίς ένσημα και του δίνει 1200 ευρώ...

και δεν σκέφτεται ότι ο βλάκας χάνει ΟΛΑ τα εργασιακά του δικαιώματα....την ασφάλιση του, την σύνταξη του, τις 3ετίες του, το πόθεν έσχες του....

το ίδιο ισχύει και για όσους επαγγλματίες ζουν αποκλειστικά από τα μαύρα...καλά είναι αλλά δεν χτίζουν τίποτα.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.924
Κριτικές
15
Like
11.700
Πόντοι
3.846
Σίγουρα απλά πιστεύω ότι πρέπει εκεί που μπορούμε να δώσουμε μετρητά να μην δίνουμε κάρτα...Καφέ τσιγάρα ποτά...Δεν λέω σούπερ μάρκετ βενζίνη ρούχα κινητά κάρτα εννοείται αλλά στα άλλα μετρητά
Μιλάμε έχεις επιχειρήματα εσύ.
Απλά πιστεύεις μια παπαριά και την επαναλαμβάνεις χωρίς καν να ξέρεις τον λόγο.

Πες μας κιόλας τι δουλειά κάνεις ρε θηρίο. Να σε χαίρεται το αφεντικό σου.
 

SheFucker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2018
Μηνύματα
2.423
Κριτικές
10
Like
2.653
Πόντοι
746
Δεν είμαι υπέρ της κατάργησης των μετρητών, αλλά σκεφτείτε τύποι μου πόσο θα μειωνόταν η απιστία αν πληρώναμε μόνο με κάρτες, με Νόμο δηλαδή.

Πόσοι θα τολμούσαν να φαίνεται στις κινησεις τους, πού πήγαν ; Θα το μάθαινε η γυναίκα τους αργά ή γρήγορα.

Κάρτα = ευτυχία και πίστη στη σύντροφο, ευτυχισμένη οικογένεια με πολλά παιδιά ( χωρίς γάτες και σκύλους αντ 'αυτών) .

Εντάξει, τα είπα, τέλος το πείραγμα κύριοι.
Η έκρηξη στο Μαρί σημειώθηκε την 11η Ιουλίου 2011 στην ναυτική βάση της «Ευάγγελος Φλωράκης», η οποία βρίσκεται στο Μαρί στην Κύπρο

Όλη Κύπρο δεν είχε ηλεκτρικό ρεύμα για 38 ώρες.

Ούτε ταμειακές μηχανές, ούτε τηλέφωνα, ούτε κάρτες, τίποτε!

Εάν δεν υπάρχουν μετρητά, το έλεγχο στα λεφτά σου δεν κάνεις εσύ, αλλά τράπεζα. Δηλαδή και αρνητικό επιτόκιο 50% δεν έχει πρόβλημα.

Εάν το χρήμα είναι προγραμματισμένο, μπορεί να βάλει περιορισμούς, π.χ. 15 χλμ από το σπίτι, περιορισμός του κρέατος και άλλα

Εάν δεν πας για δέκατο booster παγώνετε λογαριασμός και άλλα ...
 
Εγγρ.
3 Φεβ 2012
Μηνύματα
3.784
Κριτικές
31
Like
7.367
Πόντοι
3.886
Μιλάμε έχεις επιχειρήματα εσύ.
Απλά πιστεύεις μια παπαριά και την επαναλαμβάνεις χωρίς καν να ξέρεις τον λόγο.

Πες μας κιόλας τι δουλειά κάνεις ρε θηρίο. Να σε χαίρεται το αφεντικό σου.
Επιχείρηση έχω δικιά μου...Δεν έχω αφεντικά.... Εσύ πες μας που είσαι κ καλά αμοιβομενος
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.924
Κριτικές
15
Like
11.700
Πόντοι
3.846
Επιχείρηση έχω δικιά μου...Δεν έχω αφεντικά.... Εσύ πες μας που είσαι κ καλά αμοιβομενος
Ltd έχω.
Και καμιά ανάγκη να κλέβω το κράτος και να κυκλοφορώ με φραγκοδιφραγκα.
Μετρητά μόνο σε πουτάνες. Άντε και κανένα υδραυλικό.
 
Εγγρ.
3 Φεβ 2012
Μηνύματα
3.784
Κριτικές
31
Like
7.367
Πόντοι
3.886

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
869
Like
1.334
Πόντοι
206
Η έκρηξη στο Μαρί σημειώθηκε την 11η Ιουλίου 2011 στην ναυτική βάση της «Ευάγγελος Φλωράκης», η οποία βρίσκεται στο Μαρί στην Κύπρο

Όλη Κύπρο δεν είχε ηλεκτρικό ρεύμα για 38 ώρες.

Ούτε ταμειακές μηχανές, ούτε τηλέφωνα, ούτε κάρτες, τίποτε!

Εάν δεν υπάρχουν μετρητά, το έλεγχο στα λεφτά σου δεν κάνεις εσύ, αλλά τράπεζα. Δηλαδή και αρνητικό επιτόκιο 50% δεν έχει πρόβλημα.

Εάν το χρήμα είναι προγραμματισμένο, μπορεί να βάλει περιορισμούς, π.χ. 15 χλμ από το σπίτι, περιορισμός του κρέατος και άλλα

Εάν δεν πας για δέκατο booster παγώνετε λογαριασμός και άλλα ...

Τι ακριβώς θα αγόραζες με μετρητά; Καύσιμο από αντλίες που θέλουν αναγκαστικά ρεύμα για να δουλέψουν ή κατεψυγμένα τρόφιμα που ξεπάγωσαν; Δεν δοκιμάζεις να βγάλεις το ψυγείο σου εκτός ρεύματος για λίγες ώρες να μας πεις τι θα συμβεί στην κατάψυξη;

Στη θεωρία καλοί είμαστε. Σε περίπτωση καταστροφής θα βγουν οι μαυραγορίτες στην πιάτσα. Δεν πάτε το καλοκαίρι στο Παρίσι να κλείσετε ξενοδοχείο να δούμε κάτι; Όχι από τώρα. Αλλά στη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων. Να πληρώσετε τις τρώγλες σαν Χίλτον. Το ίδιο θα συμβεί και σε περίπτωση μακράς διακοπής. Θα πάει το ζβαν κονσέρβα 20€ και το μακαρόνι 10€ το πακέτο. Και μη νομίζετε ότι θα σκάσει κανένας εφοριακός διότι θα υπάρχουν άλλα πολύ χειρότερα προβλήματα στον κόσμο όπως τα νοσοκομεία και οι λοιπές υποδομές που πρέπει να δουλέψουν.

Επίσης η μαλακία με το 50€ πρέπει να τελειώσει. Δεν είμαστε Νεάντερταλ που ζούμε σε ένα μέρος με ανταλλακτική οικονομία. Εκεί ναι θα μείνει μεταξύ τους. Αλλά στη σύγχρονη κοινωνία ΌΧΙ. Κατ' αρχάς η Κίνα ελέγχει πλήρως τα ηλεκτρονικά. Οπότε θα φύγει ένα μέρος εκεί. Μετά έχουμε τους Άραβες με τα καύσιμα. Ύστερα τις διάφορες πρώτες ύλες που πάνε Αφρική και παντού στον κόσμο. Το 50€ που έχω εγώ μετά από λίγα χέρια θα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ.

Αυτός είναι ο κύριος λόγος που ο κομμουνισμός ΑΠΕΤΥΧΕ και ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ο καπιταλισμός. Διότι στον καπιταλισμό συνέχεια δημιουργείται χρήμα με διάφορες μορφές. Έχω δυνατότητα να καλλιεργήσω ελιές και αν δεν παράξουν να τις κόψω και να βάλω ραδίκια. Να βάλω τις γελάδες να κάνουν όργια και να φτιάξω 1000000 μοσχάρια. Να πουλάω το χεσμένο σώβρακο μου σε βιτσιόζους. Στον κομμουνισμό σου λένε θα καλλιεργείς 1 στρέμμα με 10 δέντρα. ΤΕΛΟΣ. Απαγορεύεται να φυτέψεις σε μια άκρη φασόλια.
 

SheFucker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2018
Μηνύματα
2.423
Κριτικές
10
Like
2.653
Πόντοι
746
Τι ακριβώς θα αγόραζες με μετρητά; Καύσιμο από αντλίες που θέλουν αναγκαστικά ρεύμα για να δουλέψουν ή κατεψυγμένα τρόφιμα που ξεπάγωσαν; Δεν δοκιμάζεις να βγάλεις το ψυγείο σου εκτός ρεύματος για λίγες ώρες να μας πεις τι θα συμβεί στην κατάψυξη;

Στη θεωρία καλοί είμαστε. Σε περίπτωση καταστροφής θα βγουν οι μαυραγορίτες στην πιάτσα. Δεν πάτε το καλοκαίρι στο Παρίσι να κλείσετε ξενοδοχείο να δούμε κάτι; Όχι από τώρα. Αλλά στη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων. Να πληρώσετε τις τρώγλες σαν Χίλτον. Το ίδιο θα συμβεί και σε περίπτωση μακράς διακοπής. Θα πάει το ζβαν κονσέρβα 20€ και το μακαρόνι 10€ το πακέτο. Και μη νομίζετε ότι θα σκάσει κανένας εφοριακός διότι θα υπάρχουν άλλα πολύ χειρότερα προβλήματα στον κόσμο όπως τα νοσοκομεία και οι λοιπές υποδομές που πρέπει να δουλέψουν.

Επίσης η μαλακία με το 50€ πρέπει να τελειώσει. Δεν είμαστε Νεάντερταλ που ζούμε σε ένα μέρος με ανταλλακτική οικονομία. Εκεί ναι θα μείνει μεταξύ τους. Αλλά στη σύγχρονη κοινωνία ΌΧΙ. Κατ' αρχάς η Κίνα ελέγχει πλήρως τα ηλεκτρονικά. Οπότε θα φύγει ένα μέρος εκεί. Μετά έχουμε τους Άραβες με τα καύσιμα. Ύστερα τις διάφορες πρώτες ύλες που πάνε Αφρική και παντού στον κόσμο. Το 50€ που έχω εγώ μετά από λίγα χέρια θα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ.

Αυτός είναι ο κύριος λόγος που ο κομμουνισμός ΑΠΕΤΥΧΕ και ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ο καπιταλισμός. Διότι στον καπιταλισμό συνέχεια δημιουργείται χρήμα με διάφορες μορφές. Έχω δυνατότητα να καλλιεργήσω ελιές και αν δεν παράξουν να τις κόψω και να βάλω ραδίκια. Να βάλω τις γελάδες να κάνουν όργια και να φτιάξω 1000000 μοσχάρια. Να πουλάω το χεσμένο σώβρακο μου σε βιτσιόζους. Στον κομμουνισμό σου λένε θα καλλιεργείς 1 στρέμμα με 10 δέντρα. ΤΕΛΟΣ. Απαγορεύεται να φυτέψεις σε μια άκρη φασόλια.
Για να σας δώσω ένα μικρό ιστορικό, μερικά από τα μεγάλα βενζινάδικα έφεραν γεννήτρια, αλλά ακόμα και έτσι, πολλά αυτοκίνητα έχουν το λεγόμενο "μάτι", οπότε χωρίς το διαδίκτυο ήταν πάλι μόνο μετρητά.

Επίτρεψε μου να σε διορθώσω

Γράφεις κομμουνισμός, αλλά κομμουνισμός δεν υπήρξε ποτέ και πουθενά στον πλανήτη μέχρι σήμερα. Ήταν σοσιαλισμός και καταργήθηκε το 1989 από διεφθαρμένους πολιτικούς. Αλλά αυτό είναι για άλλο νήμα, έζησα κάτω από αυτό το σύστημα για 35 χρόνια και ξέρω για τι γράφω.

Κατά τα άλλα, ο ορισμός του κομμουνισμού είναι

"Ο καθένας σύμφωνα με τις δυνατότητές του, στον καθένα σύμφωνα με τις ανάγκες του" (δεν υπάρχουν χρήματα)

ΑΛΛΑ κάθε σύστημα έχει τα συν και τα πλην του. Ο σοσιαλισμός νοιαζόταν περισσότερο για τους ανθρώπους παρά για το κέρδος. Η αστυνομία ονομαζόταν δημόσια ασφάλεια και δεν υπήρχαν πυροβολισμοί στους δρόμους όπως σήμερα, (αποπήρα φόνου του Σλοβάκου πρωθυπουργού FICO στη Handlová) οι δρόμοι ήταν πραγματικά ασφαλείς! Όποιος είχε προσωπικό όπλο περνούσε από τέτοια πρωτόκολλα που ήταν αδύνατο να γίνει κατάχρηση του όπλου.

Τέλος, πληρώνοντας με κάρτα, παρέχουμε στις ξένες τράπεζες προσωπικές πληροφορίες, ποιος, πότε και πού! Δίνοντάς τους έτσι τη δυνατότητα να μας (σαν κράτος) χτυπήσουν με κυρώσεις σε ένα ευαίσθητο σημείο.

Ενώ οι οικονομικοί οίκοι παίρνουν κάποιες πληροφορίες απευθείας από την κυβέρνηση (για να μπορούν να δανείζονται περισσότερα χρήματα), υπάρχουν ιδρύματα που διασταυρώνουν αυτές τις πληροφορίες μόνο με τις πληρωμές με τραπεζικές κάρτες (VISA και άλλες). Έτσι, στην πραγματικότητα προδίδουμε το κράτος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
869
Like
1.334
Πόντοι
206
Για να σας δώσω ένα μικρό ιστορικό, μερικά από τα μεγάλα βενζινάδικα έφεραν γεννήτρια, αλλά ακόμα και έτσι, πολλά αυτοκίνητα έχουν το λεγόμενο "μάτι", οπότε χωρίς το διαδίκτυο ήταν πάλι μόνο μετρητά.

Επίτρεψε μου να σε διορθώσω

Γράφεις κομμουνισμός, αλλά κομμουνισμός δεν υπήρξε ποτέ και πουθενά στον πλανήτη μέχρι σήμερα. Ήταν σοσιαλισμός και καταργήθηκε το 1989 από διεφθαρμένους πολιτικούς. Αλλά αυτό είναι για άλλο νήμα, έζησα κάτω από αυτό το σύστημα για 35 χρόνια και ξέρω για τι γράφω.

Κατά τα άλλα, ο ορισμός του κομμουνισμού είναι

"Ο καθένας σύμφωνα με τις δυνατότητές του, στον καθένα σύμφωνα με τις ανάγκες του" (δεν υπάρχουν χρήματα)

ΑΛΛΑ κάθε σύστημα έχει τα συν και τα πλην του. Ο σοσιαλισμός νοιαζόταν περισσότερο για τους ανθρώπους παρά για το κέρδος. Η αστυνομία ονομαζόταν δημόσια ασφάλεια και δεν υπήρχαν πυροβολισμοί στους δρόμους όπως σήμερα, (αποπήρα φόνου του Σλοβάκου πρωθυπουργού FICO στη Handlová) οι δρόμοι ήταν πραγματικά ασφαλείς! Όποιος είχε προσωπικό όπλο περνούσε από τέτοια πρωτόκολλα που ήταν αδύνατο να γίνει κατάχρηση του όπλου.

Τέλος, πληρώνοντας με κάρτα, παρέχουμε στις ξένες τράπεζες προσωπικές πληροφορίες, ποιος, πότε και πού! Δίνοντάς τους έτσι τη δυνατότητα να μας (σαν κράτος) χτυπήσουν με κυρώσεις σε ένα ευαίσθητο σημείο.

Ενώ οι οικονομικοί οίκοι παίρνουν κάποιες πληροφορίες απευθείας από την κυβέρνηση (για να μπορούν να δανείζονται περισσότερα χρήματα), υπάρχουν ιδρύματα που διασταυρώνουν αυτές τις πληροφορίες μόνο με τις πληρωμές με τραπεζικές κάρτες (VISA και άλλες). Έτσι, στην πραγματικότητα προδίδουμε το κράτος.

Τι ακριβώς είναι το μάτι και πως βοηθάει τους χιλιάδες κατοίκους μιας περιοχής που δεν έχουν ρεύμα; Η γεννήτρια από που θα βρει ρεύμα; Δεν θέλει βενζίνη; Δηλαδή θα καταλαβωσει βενζίνη για να αντλήσει βενζίνη; Δεν είναι τραγικό σαν σκέψη και υλοποίηση; Τα ψυγεία; Πως θα δουλέψουν; Οι φούρνοι; Ο άλλος στο κέντρο της Αθήνας πως θα ψήσει ψωμιά; Θα κάψει τα βιβλία της Εθνικής βιβλιοθήκης;

Επίσης γράφεις ότι ο κομμουνισμός δεν εφαρμόζεται και έζησες 35 χρόνια εκεί. Τα δελτία με τα οποία παίρνανε ψωμί τι ήταν; Δεν ήταν έλεγχος του κράτους; Υπήρχε ιδιοκτησία; Ήξερες πολλούς γεοκτημονες και εργοστασιάρχες; Εκεί ειδικά τα πρώτα χρόνια σε έσφαζαν γιατί είχες κρατήσει ένα κιλό σιτάρι παραπάνω.

Έχεις διαβάσει για τον ουκρανικό λιμό; Τι ωραία που έσφαξαν τους γεοκτημονες; Πες τα αλλού αυτά.
 

alogafentis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
456
Κριτικές
3
Like
2.549
Πόντοι
441
Τις προάλλες πέτυχα πακιστανό επενδυτή στη Φυλής να ζητάει από την τσατσα να πληρώσει με καρτα....κ αυτή να γκρινιάζει, γι αυτό εγω λέω μονο έλληνες
 

ALKA

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιαν 2006
Μηνύματα
33
Κριτικές
7
Like
28
Πόντοι
0
Δείτε σήμερα στις ειδήσεις τους "υπέροχους" διαλόγους εφοριακών Χαλκίδας και συνεχίστε να κάνετε αγορές με κάρτες....
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.377
Like
3.144
Πόντοι
456
Η έκρηξη στο Μαρί σημειώθηκε την 11η Ιουλίου 2011 στην ναυτική βάση της «Ευάγγελος Φλωράκης», η οποία βρίσκεται στο Μαρί στην Κύπρο

Όλη Κύπρο δεν είχε ηλεκτρικό ρεύμα για 38 ώρες.

Ούτε ταμειακές μηχανές, ούτε τηλέφωνα, ούτε κάρτες, τίποτε!

Εάν δεν υπάρχουν μετρητά, το έλεγχο στα λεφτά σου δεν κάνεις εσύ, αλλά τράπεζα. Δηλαδή και αρνητικό επιτόκιο 50% δεν έχει πρόβλημα.

Εάν το χρήμα είναι προγραμματισμένο, μπορεί να βάλει περιορισμούς, π.χ. 15 χλμ από το σπίτι, περιορισμός του κρέατος και άλλα

Εάν δεν πας για δέκατο booster παγώνετε λογαριασμός και άλλα ...

Ισχύει, ότι με τα ψηφιακές πληρωμές, μπορούν να σε εκβιάσουν να έχεις επικαιροποιημένα «πιστοποιητικά φρονημάτων», π.χ. εμβολιασμού. Ή και για «κλιματική-οικολογική συνείδηση» αποδεικνύοντας ότι συμβαδίζει με τις επιταγές των καιρών, και τις επιλογές του συστήματος.

Η υποχρεωτική χρήση μετρητών προσφέρει νέες δυνατότητες στο «κράτος - πατερούλης» να κατευθύνει τον «πολίτη-άτακτο παιδί» σε μια σειρά από επιλογές. Τα γράφω και πρωτύτερα στο νήμα.

Βεβαίως, αυτό γίνεται και σήμερα. Μπορούν να σου πουν θεωρητικά στο μέλλον, χωρίς επικαιροποιημένο πιστοποιητικό εμβολιασμού δεν θα πάρεις σύνταξη.

Το άλλο, το να προνοήσουν για περιπτώσεις που πέφτει το ρεύμα, που δεν λειτουργούν τα τσιπ αναγνώρισης πληρωμών λύνεται. Όποιος θέλει να προνοήσει για τέτοιες καταστάσεις, θα αγοράζει με ψηφιακό χρήμα ονομαστικά τραπεζογραμμάτια, που δεν χρειάζονται οnline σύνδεση.

Είσαι πες σε μια βουνοκορφή, και στο χωριό δεν πιάνει κανένα δίκτυο με τίποτα όταν έχει κακοκαιρία, πληρώνεις με ονομαστικά τραπεζογραμμάτια του ενός Ευρώ, που αναγράφουν τον προσωπικό σου κωδικό πολίτη, και είναι σε μέγεθος μικρότερα από εισιτήριο λεωφορείου. Θα πρέπει να έχεις αγοράσει πιο πριν με ταυτοποιημένη διαδικασία ηλεκτρονικά. Ένα παράδειγμα είναι. Αυτά τα προβλήματα λύνονται.
 
Τελευταία τροποποίηση:

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.377
Like
3.144
Πόντοι
456
Με άλλα λόγια:

Εννοείται ότι η υποχρεωτική χρήση ονομαστικών και ταυτοποιήσιμων πληρωμών περιορίζει ορισμένες προσωπικές ελευθερίες, και συνάμα υποχρεώνει τον πολύ κόσμο σε επαυξημένη ευαισθητοποίηση σε ζητήματα φορολογικής και κοινωνικής συνείδησης.

Όπως όλος ο πολιτισμός εξαρχής βασικά. Ο πολιτισμός και ο έλεγχος πάνε μαζί. Στη ζούγκλα είναι άλλα τα θέματα.
 

Katapeltis7

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Σεπ 2021
Μηνύματα
75
Κριτικές
31
Like
1.236
Πόντοι
2.390
Η wise είναι ωραία φάση για να ξοδεύεις με κάρτα χωρίς καταγραφή
 
  • Ουάου
Αντιδράσεις: Y13

trelos kavliarhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2017
Μηνύματα
186
Like
1.141
Πόντοι
201
Όταν κάνω αγορές μέσω PayPal φαίνονται τα στοιχεία της κάρτας μου κτλπ στον αποστολέα;;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom